گزینه ها
خانه
در باره ما
یادداشت ها
دیدگاه ها
رویدادها
آرشیو برنامه های رادیوئی
مصاحبه وسخنرانی ها
حقوق بشر/Human Rights
آلبوم عکس
سامانه های سیاسی و خبری
جستجوی پیشرفته
پیوندها
درخواست


خبرگزاری مجموعه فعالان
حقوق بشر در ایران
(هرانا)


با زنان نقال ایران آشنا شوید
ساقی عقیلی ( ندا آفرید )
با ساقی عقیلی آشنا شوید
http://forum.irtools4u.com/
showthread.php?p=234182

لینک جدیدترین نقالی های بانو عقیلی
وبلاگ بانو عقیلی
http://modernnarrating.webs.com
/photos.htm


فاطمه حبیبی زاد ( گردآفرید )
وبلاگ رسمی بانو حبیبی زاد
http://www.gordafarid.net


Active Image
 

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران


Active Image

 

Active Image

Active Image

Active Image
 


RiksteaternActive Image


Active Image

 


Active Image


Active Image
 
دیدنی ها
iran_1.jpg
 
موضع مجتبی واحدی و رویکرد اصلاح طلبان چاپ پست الكترونيكي
 مجتبی واحدی در مصاحبه ای که با سایت بالاترین داشت به پرسش هایی پاسخ داد که با باز کردن تعدادی از این سوال ها می توان به نقش طیف اصلاح طلب در روند مبارزات جنبش و نگاه آنها به حضور در صحنه سیاسی کشور و موضع گیری های این گروه سیاسی در مسأله انتخابات پیش رو پی برد.
جناب واحدی با آن صراحت در گفتار بار دیگر ضمن آنکه اعلام کرد خود را اصلاح طلب نمی داند , با زیر سوال بردن موضوع شرکت در انتخابات , رو به اصلاح طلبان دو پرسش را مطرح کرد .
1-      شما چه تغییری در رفتار و گفتار حاکمیت مشاهده کرده اید که میل شرکت در انتخابات را در شما بر انگیخته است ؟
2-      با توجه به محدود سازی روزافزون مجلس از سوی جناح اقتدارگرا و شخص رهبر حکومت اسلامی که هر گونه تصمیم گیری مستقل را از نمایندگان سلب می کند , هدف از حضور در چنین مجلسی را چگونه توجیه می کنید  
همانگونه که از ماهیت این پرسش ها پیداست ایشان در واقع چرایی موضوع حضور در دایره نظام به هر شکل ممکن را از سران طیف اصلاح طلب جویا شده است . بی شک لفظ " تغییر در رفتار حاکمیت " که از طرف جناب واحدی مطرح شده است به منزله برآورده شدن خواست هایی است که بعد از کودتای انتخابات سال 88 در آن مقطع از طرف سران جنبش سبز و در ادامه از سوی نیروهای اصلاح طلب بیان شده است . آیا حاکمیت در شرایط کنونی تن به این خواسته ها داده است ؟ و اصولا پیش کشیدن بحث انتخابات با تشدید و فشار روزافزون جناح اقتدارگرا بر فعالین سیاسی , اجتماعی و مدنی و محدود کردن فضای سیاسی کشور در براورد با مطالبات شما ( جناح اصلاح طلب ) کوچکترین همخوانی را دارد ؟  
و نکته مهم دیگر اینکه بر فرض محال حضور اکثریت نمایندگان اصلاح طلب در مجلس آینده , این مجلس فرمایشی توان مواجهه با حکم حکومتی رهبر و تفسیر و تعبیر قانون اساسی از سوی شورای نگهبان , طبق معیار و نظر رهبری حکومت اسلامی را دارد ؟ و یا اینکه در این شرایط هم تنها به حضور در صحنه سیاسی کشور زیر چتر نظام ولایت فقیه بسنده می کند ؟
و اما در پرسش بعدی که مشخصا به موضوع آفت مسائل عقیدتی در تفکر حاکمیت بر مردم و ایدئولوژیک کردن حکومت می پردازد در مواجهه با این سوال که , آیا حجاب اجباری امری مخالف آزادی افراد و نقض حقوق شهروندی است یا خیر ؟ ایشان در پاسخ به این پرسش با پیش کشیدن نظر و خواست مردم ضمن اینکه مخالفت صریح خود را با ایدئولوژیک کردن حکومت اعلام می کند و در ادامه با بیان این مطلب که من حتی یک آیه ,روایت و حدیث سراغ ندارم که در صدر اسلام مسئله حجاب را برای زنان اجباری کرده باشد ,  در این مورد و موضوع انتخاب دین و حکومت دینی و حتی جدایی دین از حکومت را به عهده خواست مردم و اکثریت جامعه می دانم , این سخنان در حالی از سوی وی مطرح می شود که در این سالها طیف اصلاح طلب همواره با شعار مردم سالاری دینی پا به عرصه سیاسی کشور گذاشته اند . در واقع عنصر دین را بخش جدایی ناپذیر از حکومت دانسته اند و تفسیر اینکه دو عبارت حجاب اجباری و مردم سالاری را چگونه می توان در کنار یکدیگر قرار داد را می گذارم به قضاوت شما و پاسخ گویی این اشخاص
در سوال سوم چرایی عدم استفاده از فضای دموکراتیک خارج از ایران برای آغاز گفتگو بین همه جناح های اپوزسیون و اتحاد بر سر موارد مشخص را مطرح می کند , مجتبی واحدی ضمن استقبال از این موضوع راهی غیر از این طریق را برای رسیدن به یک انسجام و توافق بر سر موارد کلان و اصلی در مسیر مبارزات سیاسی نمی داند در صورتی که آنچه تا کنون در موضع گیریهای جناح اصلاح طلب دیده شده است این طیف به دلیل اینکه خود را سهمدار و محق در صحنه سیاسی نظام می داند و همواره به جناحهای اپوزسیون خارج از کشور ( اعم از سلطنت طلب ها , سکولارها , جمهوری خواه , کمونیست ها , و سایر گروهها ) به چشم یک غریبه نگاه کرده که هیچ سهمی از سیاست و حضور در صحنه سیاسی ایران ندارند .
و اما در پرسش بعدی که می توان آن را یکی از اساسی ترین مباحث این گفتگو در نظر گرفت مسئله قانون اساسی جاری بر جامعه است . سوال : تعبیر آقای کروبی ( در واقع تحلیل آقای واحدی از جانب جناب کروبی ) از قانون اساسی جمهوری اسلامی و اجرای بی تنازل قانون اساسی موجود چیست ؟ مجتبی واحدی در پاسخ به این مهم جمله را اینگونه آغاز می کند : بنا بر تعریف آقای کروبی که حکومت را نه جمهوری می داند و نه اسلامی , در واقع به طور کل جریان حاکمیت را که بانی و تشکیل دهنده این قانون اساسی است را منتفی می داند . و در ادامه باز هم به صورت واضح قانون اساسی را مشروع میداند که , پس از براندازی این نظام و استقرار حاکمیت مردم و نهادینه شدن دموکراسی بر اساس خواست مردم با انتخاب اکثریت جامعه ( در بهترین حالت , قانون اساسی مبتنی بر اساسنامه حقوق بشر ) نوشته شود . نه آن قانون اساسی نگارش شده به دست شورای نگهبان ( از ولایت فقیه ) که این حق را برای خود قائل می داند که آن را در دوره های مختلف زمانی و بر اساس منافع نظام تعبیر و تفسیر کند , و کار به جایی می رسد که حتی سخنان رهبر را مقدم بر این قانون می داند .
پس افرادی که خود و خط مشی گروه خود را ( طیف اصلاح طلب ) ملزم به اجرای بی تنازل این قانون اساسی می دانند , موظف هستند تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی ( تقدم ولی فقیه بر قانون اساسی و عدم امکان نظارت بر  قانون اساسی وضع شده توسط شورای نگهبان ) را بپذیرند.
در کنکاش این مباحث مطرح شده و پاسخ های به جای مجتبی واحدی و موشکافی و رویکرد اصلاح طلبان از بطن این پاسخ ها به خوبی می توان به این نکته دست یافت که چرا در مقاطع حساسی که هم در نظر و هم در عمل گروههای معترض و به طور اخص " جنبش سبز "  ماشین براندازی نظام را به حرکت در می آورند , این طیف با سیاست یکی به نعل و یکی به میخ به عنوان ترمز حرکت این ماشین عمل می کند.  
 
                                                                                                     مهدی رود
 
 
< قبل   بعد >
 
Sample Image


Active Image


Sample Image
------------------------
 
نظرسنجی
آ یا با حمله نظامی به ایران موافقید یا خیر ؟
 
کلیک کنید

Active Image

Victoria Azad's Column


با ویکتوریا در پرشین رادیو بسوی ایران

کلیک کنید و گوش فرا دهید
نظرتان را از طریق سایت و یا ایمیل
This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it
با ما در میان بگذارید

Active Image

Active Image

گزارش از آخرین اقدامات ما در دفاع از زندانیان سياسی


نامه سرگشاده ی خانواده زندانیان سیاسی به سازمان ملل متحد
این نامه در رسانه های گوناگون بازتاب یافته است

نامه چهارم ما به سازمان ملل و مراجع دیگر

رساله آيت الله بروجردی در رد ولايت فقيه

به کمپین برای آزادی حشمت الله طبرزدی ، آیت الله کاظمینی بروجردی  ، شیوا نظرآهاری ، عبدالله مومنی ، عدنان حسن پور، حبیب الله لطیفی ، سمیه رشیدی  و هموطنان بهائی و صدها تن دیگر ازفرزندان دربند ایران زمین بپیوندید !Active Image


اسماعیل خویی، شاعر ایرانی که از هواداران سازمان چریک های فدایی خلق ایران بوده است، از دشواری های غربت برای مجبور شدگان به ترک کشور پس از انقلاب ایران و دستاوردهای خود در دوران غربت می گوید و به اننقاد از خود، روشنفکران ایرانی و جنبش چپ می پردازد. روی عکس کلیک کنید
 Active Image
 
2007 Victoria Azad