خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان: عباس جليليان، نويسنده كُرد پنج‌شنبه 26 دی ماه در شهر اسلام آباد غرب استان كرمانشاه بازداشت شد.

مأموران امنيتی در ساعات پايانی شب با مراجعه به منزل عباس جليليان در حالی كه وی به همراه پدر بيمار و نابينای خود در منزل تنها بود اقدام به بازداشت ايشان نموده و در مقابل درخواست و اصرار پدر وی كه خواستار اطلاع از هويت مأموران و دليل بازداشت فرزندش شده بود رفتار توهين آميزی را با وی انجام دادند. همچنين مأموران ضمن تفتيش منزل، كيس كامپيوتر و بخش زيادی از مطالب و دست نوشته‌های اين فعال ادبی را همراه خود بردند.

اگر چه در مراجعه‌ی نخست خانواده عباس جليليان به اداره اطلاعات شهرستان اسلام آباد غرب مسئولان مربوطه از جريان بازداشت و وضعيت وی اظهار بی‌اطلاعی نمودند، اما نهايتاً دستگيری اين فعال ادبی مورد تائيد قرار گرفت و از انتقال وی به شهر كرمانشاه خبر دادند. هر چند در پی‌گيری‌های صورت گرفته از طرف خانواده و مراجعات مكرر ايشان به اداره اطلاعات كرمانشاه هنوز امكان ملاقات و يا حتی تماس تلفنی با نامبرده فراهم نگرديده و هيچ اطلاعی از اتهام و وضعيت اين فعال ادبی در اختيار خانواده قرار نگرفته است.

گفتنی‌ست عباس جليليان متخلص به "ئاكو" از نويسندگان سرشناس كُرد در حوزه ادبيات كُردی جنوب می‌باشد كه تا كنون چندين كتاب از وی به چاپ رسيده است. از جمله فرهنگ باشور، رنگامه، زرينه و سيمينه و... همچنين مقالات متعددی نيز در زمينه‌ی زبان و ادبيات كه در نشريات كُردی و فارسی منتشر شده است.