ماموران امنيتی جمهوری اسلامی ايران، امروز در گورستان خاوران مانع از برگزاری مراسم بيست و دومين سالگرد کشتار زندانيان سياسی شدند.
خانواده‌های زندانيان سياسی کشته شده در تابستان سال ۱۳۶۷ به رسم هر سال خود، امروز نيز قصد داشتند که به منظور بزرگداشت خاطره بستگان خود در گورستان خاوران گرد هم آيند اما با ممانعت ماموران امنيتی تعدادی از آن‌ها بازداشت شدند.

يکی از گردهم‌آيی‌های خانواده‌ها و نزديکان کشته شدگان تابستان ۶۷ در خاوران
بنا به گزارش «فعالين حقوق بشر و دمکراسی در ايران»، نيروهای امنيتی از يک کيلومتری مسير ورود به گورستان خاوران، راه را بسته و مانع از رفتن خانواده‌ها بر سر آرامگاه بستگانشان می‌شدند.
بر اساس اين گزارش مواردی از ضرب و شتم جوانان توسط نيروهای امنيتی و همچنين دستگيری چند تن از آنان نيز ديده شده است.
خبر تبعيد اين دو زندانی نه به خانواده‌ها و نه به وکلای مدافع آن‌ها ابلاغ شده است
اين گزارش می افزايد که با اين وجود گروهی از خانواده‌ها توانستند بر سر خاک بستگان خود حاضر شوند اما از چگونگی برگزاری مراسم اين گروه خبری منتشر نشده است.
اعدام زندانيان سياسی ايران در تابستان ١٣۶٧ واقعه‌ای بود که طی آن عده بسياری از زندانيان سياسی در زندان‌های جمهوری اسلامی ايران در ماه‌های مرداد و شهريور ١٣۶٧ اعدام شدند.

جرم اين زندانيان همکاری با سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی بود و گروهی از آنان حتا احکام زندان خود را دريافت کرده بودند.
اجساد اين زندانيان در گورهای دسته‌جمعی گورستان خاوران به خاک سپرده شدند.
از تعداد کشته‌شدگان اين واقعه آمار دقيقی در دست نيست.
سازمان عفو بين‌الملل از «بيش از ۲۵۰۰ نفر» نام برده است. آيت‌الله منتظری، از رهبران انقلاب ايران، در خاطرات خود اين رقم را ۲۸۰۰ يا ۳۸۰۰ نفر دانسته و تاييد می‌کند که رقم دقيق را به‌خاطر ندارد. اما نيروهای سياسی مخالف جمهوری اسلامی ايران آمار کشته شدگان را بسيار بيش از اين‌ها می‌دانند.
گورستان خاوران محل دفن اين زندانيان، در جنوب شرقی تهران و در نزديکی محله خاوران قرار دارد.
پس از گذشت سه سال از سکوت در باره اين واقعه، از اواخر دهه ۷۰ هر سال در ماه شهريور خانواده‌ها و دوستان اعدام‌شدگان، و برخی از فعالان سياسی و دانشجويی و کارگری برای گرامی‌داشت ياد اعدام‌شدگان در گورستان خاوران جمع می‌شوند و به سخنرانی و خواندن سرود می‌پردازند.

 

Association of the Iranian Scholars for Peace & Freedom

Association of the Iranian Scholars for Peace & Freedom is a Humanitarian Non-Government Organization, founded by the Independent Iranian Human Rights Advocates and has no affiliation whatsoever with any governmental organization, nor is Association of the Iranian Scholars for Peace & Freedom endorsed or sponsored by any private sector. In accordance with Article 17 U.S.C. Section 107, this material is distributed without profit for research and educational purposes.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
فیلمی از خاوران
https://www.youtube.com/watch?v=emT42UvrE4c