اخبار روز: اعدام دو تن از زندانیان سیاسی در روز پنجشنبه به اتهام شرکت در تظاهرات مخالف حکومت، بازتاب های بسیار گسترده ای در ایران و جهان داشته است. این در حالی است که هنوز رهبران رسمی جنبش سبز واکنشی به این اعدام ها نشان نداده اند.میرحسین موسوی و مهدی کروبی، همچنین محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی هیچ کدام تا بیست و چهار ساعت بعد از انجام این اعدام ها در محکومیت ان ها اظهارنظری نکرده اند. واکنش سایت های اصلاح طلب به این اعدام ها نیز از همین رویه پیروی کرده است. به جز سایت نوروز، سایت جبهه ی مشارکت اسلامی، که خبر نخست خود را به «اعدام دو زندانی سیاسی» اختصاص داد، در سایر سایت های اصلاح طلب خبر این اعدام ها یا منعکس نشده یا به صورت کم اهمیتی منتشر شده است. دو سایت کلمه سایتی که دیدگاه های رسمی میرحسین موسوی را بازتاب می دهد و همچنین «سحام نیوز» سایت رسمی حزب اعتماد ملی که دبیر کل آن آقای مهدی کروبی است، هنوز خبری در مورد این اعدام ها منتشر نکرده اند. سایت جنبش راه سبز «جرس» نیز اعدام دو تن از مخالفان حکومت را جزو اخبار مهم خود قرار نداد.
واکنش هایی که بعد از یک روز از اعدام ها صورت می گیرد نشان می دهد مردم و اپوزیسیون ایرانی با حساسیت مواضع رهبران رسمی جنبش سبز را دنبال می کنند، از سکوت آن ها ناراضی هستند و خواهان موضع گیری شفاف در محکومیت این اعدام ها می باشند.

واکنش های داخلی
اعدام محمدعلی علی زمانی و آرش رحمانی پور در صبح روز پنجشنبه به مهم ترین حادثه ی بیست و چهار ساعت گذشته ی ایران تبدیل شد و موج انزجار و محکومیت از این اقدام جنایت کارانه، در هر کجا که امکان اظهارنظری فراهم آمد مشاهده شد. حرف مشترک همه ی معترضین به این اعدام های وحشیانه، آن بوده است که ملت ایران مرعوب این جنایت ها نخواهد شد و پاسخ خود به حکومت را در روز ۲۲ بهمن به روشنی و قاطعیت خواهد داد.
احزاب سیاسی و گروه های مختلف مخالف استبداد با انتشار بیانیه هایی اعدام ها را محکوم کرده اند و ایرانیان خارج از کشور، در کوتاه ترین مدت دست به کار شده اند تا در برابر سفارتخانه ها و مراکز سیاسی جمهوری اسلامی در خارج از کشور تجمع کنند. در برلین، در فرانکفورت، در سوئد، در دانمارک و در روزهای آتی در بسیاری از نقاط دیگر ایرانیان گرد خواهند آمد تا یک صدا اعدام ها را محکوم کرده و بر ادامه ی مبارزه تا پیروزی تاکید کنند.
احزاب و گروه های سیاسی مختلف با انتشار اطلاعیه هایی این اعدام ها را محکوم کرده اند. اتحاد جمهوری خواهان ایران، هیات سیاسی اجرایی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، نهضت مقاومت ملی ایران، سازمان های جبهه ی ملی ایران در خارج از کشور، هیات اجرایی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)، از جمله سازمان هایی هستند که بیانیه هایی در این رابطه منتشر کرده اند.

واکنش های بین المللی
کاخ سفید پنجشنبه، اعدام دو تن از متهمان «حوادث پس از انتخابات» را به شدت محکوم کرد و این عمل را نشانه ‍ی تازه ای از سرکوب بیرحمانه مخالفان دولت ایران دانسته است.
بیل برتن، معاون مطبوعاتی کاخ سفید در واکنش به این خبر گفت: « ایالات متحده، این عمل را به شدت محکوم می کند.»
معاون مطبوعاتی کاخ سفید اضافه کرده است: « ما این اعدام ها را مرحله‍ی تازه ای از حضیض جمهوری اسلامی در سرکوب بیرحمانه مخالفان مسالمت جو تلقی می کنیم. کشتار و به قتل رساندن زندانیان سیاسی که در پی حقوق جهانشمول خود هستند، موجب هیچگونه احترام و مشروعیتی که جمهوری اسلامی طلب می کند، نخواهد شد.»
آقای بیل برتن افزود: « این گونه اعمال، تنها انزوای بیشتر دولت ایران در میان ایرانیان و جهانیان را گسترش می دهد.»
فیلیپ کرولی، سخنگوی، وزارت امور خارجه آمریکا نیز دواکنش به اعدام این دو متهم گفته است: مشخص نیست که این افراد اصلا ارتباطی با ناآرامی پس از انتخابات داشته باشند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید واشینگتن از رویکرد دپیلماتیک در قبال ایران حمایت می کند، ولی به «سرکوب های بیرحمانه» نیز اعتراض می کند.
در همین حال، دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرده است این اعدام ها با انگیزه سیاسی و با هدف ساکت کردن مخالفان انجام شده است.
وزیر امور خارجه بریتانیا از ایران خواسته است تا به تعهداتش در زمینه رعایت حقوق بشر عمل کند.

نهادهای حامی حقوق بشر نیز با محکوم کردن اعدام دو تن به اتهام ارتباط با حوادث پس از انتخابات ایران، نسبت به «خطر اعدام های سیاسی » هشدار داده اند.
ارون رودز، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، در خصوص وضعیت متهمان حوادث پس از انتخابات گفته است:«از آنجا که تعداد زندانیان سیاسی بسیار زیاد است و پس از آغاز اعتراضات در ایران، اعدام ها شدت بیش از حدی پیدا کردند، می شود گفت که خطر اعدام های سیاسی تعداد زیادی را تهدید می کند و این یک وضعیت بحرانی و جدی است».
در همین زمینه، سازمان عفو بین الملل اعدام آرش رحمانی‌پور و محمدرضا علی‌زمانی را محکوم کرده و می گوید: این دو نفر «غیر منصفانه» محاکمه و «ناعادلانه» اعدام شده اند.
حسیبه حاج صحراوی، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل، در این زمینه گفته است: این اعدام های «تکان دهنده» نشان می دهد که مقامات ایران برای مقابله با تظاهرات مسالمت آمیز که پس از انتخابات آغاز شده است، دست به هرکاری می زنند.
مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل اضافه کرده است: «این مردان ابتدا غیر منصفانه در دادگاه مجکوم شدند و اکنون به صورت ناعادلانه ای اعدام شده اند. این در حالی است که اصلا مشخص نیست این دو با سازمانی که به ارتباط با آن «اعتراف » کرده اند، مرتبط باشند، این اعترافات با اجبار از آنها گرفته شده است.»