فعالين ايرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و آمريکای شمالی

فرا رسيدن عيد نوروز را به همه ايرانيان شاد باش می گوييم و اميدواريم تبريکات صميمانه مارا پذيرا باشيد . روز نو و سال نو بر همگی شما مبارک باد . در ضمن از کليه کسانی که با ارسال پيام نوروزی مارا سرافراز نمودند ، کمال تشکر را داريم و متقابلاً به همه آنها شادباش می گوييم .

 

نهادهای مدافع حقوق بشر !
ايرانيان مدافع حقوق بشر !

در اين گزارش بخش بسيار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ايران را که توسط اين شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانيم:

بین المللی:
1 ـ سخنگوی دولت آلمان نگرانی صدراعظم آلمان را در رابطه با محاکمه هفت تن از فعالان بهایی که در زندان بسر می برند ، اعلام کرد . مشاور دولت در امور امنیتی و خارجی ، کاردار سفارت ایران را به دفتر صدر اعظم احضار کرده است و از دولت ایران خواسته است ، متهمان بهایی را طبق استانداردهای حقوقی بین المللی محاکمه کند و آنها را آزاد نماید . قبل از آلمان یکی از مقامات مسئول در وزارت خارجه بریتانیا گفت : به نظر می رسد که دولت ایران از این گونه اتهام ها به گونه ای فزاینده برای سرکوب مدافعان حقوق بشر و اقلیتهای های مذهبی استفاده می کند.( دویچه وله 1/12/87)

2 ـ ماری کریستین لوماردله رئیس دانشگاه سوربن جدید با ارسال نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواستار شد ، سعید رضوی فقیه بتواند هرچه سریعتر به نزد خانواده خود بازگردد و تحصیلاتش را ادامه دهد . در این نامه از رئیس قوه قضائیه خواسته تا دلیل دستگیری و بازداشت سعید رضوی فقیه را بصورت عمومی اعلام کنند و به علاوه شرایطی فراهم آوردند تا آقای رضوی فقیه امکان دفاع از خود در چارچوب موازین بین المللی را داشته باشد . رئیس دانشگاه سوربن جدید هم چنین از دولتمردان فرانسوی و اروپایی درخواست کرده تمامی تلاش خود را در ارتباط با سعید رضوی فقیه به کار گیرند ، تا وی هر چه سریعتر به نزد خانواده خود باز گردد و تحصیلاتش را ادامه دهد.(روز 5/12/87)

3 ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای از مقام های ایرانی خواست هر چه سریعتر 10 دانشجویی را که در فوریه 2009 و در جریان تظاهرات مسالمت آمیز دانشگاه بازداشت و بدون هیچ اتهامی در زندان اوین بسر می برند ، آزاد کنند . به این دانشجویان اجازه نداده اند با وکیل و خانواده هایشان تماس بگیرند . نریمان مصطفوی ، عباس حکیم زاده ،مهدی مشایخی و احمد قصابان دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در ساعت 7 بامداد 24 فوریه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . حسین ترکاشوند ، مجید توکلی ، کورش دانشیار و اسماعیل سلمانپور در جریان سالگرد مهندس بازرگان در 5 فوریه بازداشت شدند . دو تن از دانشجویان جزء 70 دانشجویی هستند که در 23 فوریه در جریان تحصن در دانشگاه امیرکبیر بازداشت شدند . نیروهای امنیتی با چاقو ، اسپری فلفل ، باتوم و لانچیکا (دو تکه چوب که با زنجیری به هم وصل شده اند) به تحصن دانشجویان حمله کرده و حدود 60 دانشجو را زخمی و 70 نفر را بازداشت کردند.مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید:اعتراض صلح آمیز جرم نیست.وی می افزاید:مقامهای ایران این دانشجویان را بدون تاخیر رها کنند.(ایران امروز 10/12/87)

4 ـ رکسانا صابری 31 ساله خبرنگار امریکایی ـ ایرانی که برای رسانه هایی از جمله رادیو " ان پی آر " و " بی بی سی " گزارش تهیه می کرد . حدود یک ماه پیش توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده است . " کمیته حمایت از خبرنگاران " ایران را ششمین زندان مهم خبرنگاران در سال 2008 خوانده است. به گزارش این گروه ، بیش از 30 خبرنگار در سال 2008 در ایران زندانی شده اند. (رادیو فردا 11/12/87)

5 ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای از بازداشت ساناز الهیاری ، نسیم روشنایی ، مریم شیخ و امیر حسین محمدی فر در روز 11 اسفند خبر داده و نسبت به بدرفتاری و شکنجه آنها در زمان بازداشت ابراز نگرانی کرده است . در ادامه این بیانیه آمده است : از آذر ماه گذشته دستگیری های خودسرانه ، ایذاء و اذیت دانشجویان افراد وابسته به اقلیتهای دینی و قومی ، فعالان کارگری و فعالان زنان رو به افزایش گذاشته است . این نهاد بین المللی در بیانیه خود به دستگیری بیش از 70 دانشجوی دانشگاه صنعتی امیر کبیر اشاره می کند که در پی تظاهراتی آرام در این دانشگاه بازداشت شدند و با دستگیرشدگان بدرفتاری شد ه است . عفو بین المللی در ادامه خواستار جلوگیری از بدرفتاری و شکنجه بازداشت شدگان شده و از مقامهای مسئول خواسته که امکان تماس فوری آنها با خانواده ، وکیل و در صورت نیاز متخصصان پزشکی را فراهم آورند . در پایان بیانیه گفته شده است اگر دانشجویان بازداشتی تنها بدلیل ابراز نظر و استفاده از حق خود در آزادی تجمع دستگیر شده اند ، زندانی سیاسی شناخته شده و باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند . ( رادیو فردا 15/12/87)
6 ـ گزارشگران بدون مرز به مناسبت روز جهانی مبارزه با سانسور، بر روی اینترنت لیست کشورهای دشمن اینترنت را منتشر کرد. در این گزارش آمده است: چین بزرگترین زندان جهان برای وب نگاران است، ویتنام و ایران مقام دوم وسوم را از آن خود کرده اند. ایران در صدر کشورهای سرکوبگر آزادی بیان بر روی اینترنت در خاورمیانه است. هم اکنون چهار وب نگار در زندان بسر می برند. (گزارشگران بدون مرز 22/12/87)

7 ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد : مقامهای ایرانی رکسانا صابری روزنامه نگار 31ساله را بدون هیچ اتهامی و بطور غیرقانونی بازداشت کرده اند . صابری از 30 ژانوایه 2009 تاکنون بدون آنکه اتهام او روشن شود در بند زندانیان سیاسی زندان اوین ، محبوس است . دیده بان حقوق بشر از مسئولین ایرانی می خواهد این روزنامه نگار را فورا آزاد کنند. مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید : در حقیقت ایران همچنان یکی از بزرگترین زندانهای روزنامه نگاران در جهان است . صابری شهروندی که تابعیت دو گانه ایرانی ـ آمریکایی دارد از پدری ایرانی و مادری ژاپنی متولد شده است . او در طی 6 سال گذشته در ایران زندگی کرده است . شبکه های بی بی سی ، فاکس ، ان پی آر ، اف اس ان و روز نامه وال استریت ژورنال نامه ای در حمایت از رکسانا صابری نگاشته و از ایران خواستند امکان دسترسی به او را فراهم کند.(ایران امروز 23/12/87)

8 ـ بازداشت اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و سپس بازداشت علی نجاتی رئیس این تشکل مستقل کارگری اعتراض هایی در ایران و جهان بدنبال داشته است. کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری با 170 میلیون عضو به عنوان بزرگترین تشکل کارگری جهان با انتشار بیانیه ای خطاب به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران نسبت به سرکوب فعالان کارگری سندیکای شرکت نیشکر هفت تپه در ایران اعتراض کرد. در این بیانیه دبیرکل کنفدراسیون نوشت فعالان کارگری بازداشتی باید آزاد شوند و تهدید این فعالان بخاطر فعالیت های قانونی شان باید پایان یابد. مسئول حقوق بشر این تشکل گفت: ما از سازمان بین المللی کار آی ال او خواسته ایم تا به سرکوب فعالان کارگری از سوی دولت ایران اعتراض کند و از تهران بخواهد ضمن احترام گذاشتن به تعهدات بین المللی خود ، به این سرکوب ها پایان دهد. همچنین سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای از علی نجاتی به عنوان زندانی عقیدتی نام برده که بدلیل تلاش برای استفاده از حق آزادی بیان و تشکل یابی بازداشت شده است. این سازمان حقوق بشری خواستار خوش رفتاری با علی نجاتی و آزادی فوری این فعال کارگری شده است.(رادیو فردا 26/12/87)

9 ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای ممنوع الخروج شدن و ضبط گذرنامه ناصر زرافشان را محکوم کرد . نامبرده بدعوت پارلمان اروپا برای شرکت در سیمناری به نام " بررسی مسایل محیط زیست در ایران و روابط ایران و اروپا در آینده " و سخنرانی درباره مشکلات زیست محیطی و نقش قدرت ، عازم خارج از کشور بود . ناصر زرافشان به گزارشگران بدون مرز گفت : یک نکته محرز است آنچه که در ارتباط با محیط زیست ایران اتفاق می افتاد یک فاجعه زیست محیطی است و آسیب هایی که به محیط زیست وارد شده با قدرت حاکم در ارتباط است.(گزارشگران بدون مرز 27/12/87)

10 ـ به مناسبت فرا رسیدن سی و سومین سالگرد کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ، جمهوری چک که در حال حاضر ریاست اتحادیه اروپا را بعهده دارد از طرف کشورهای عضو این اتحادیه اعلامیه ای در رابطه با وضعیـت حقوق بشر در ایران صادرکرد. دراین اعلامیه با اشاره به دست آوردهای مثبت مردم ایران در زمینه‌های فرهنگی، علمی و اجتماعی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا مراتب نگرانی خود را درمورد نقض مفاد کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی توسط مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند. دولت ایران ازامضاء کننده گان این میثاق بین المللی است و لاجرم متعهد و موظف به اجرای مفاد آن می باشد. در این اعلامیه به موارد گوناگون و متعدد نقض حقوق مردم ایران اشاره شده است، از جمله دستگیرهای خودسرانه، ضرب و شتم مدافعان حقوق زنان بویژه اعضای کمپین جمع آوری یک میلیون امضاء برای رفع قوانین تبعیض آمیز علیه زنان ایران. کشورهای اتحادیه اروپا سیاست سرکوب مقامات حکومت جمهوری اسلامی را قویاً محکوم کرده و از آنها خواسته‌اند هرچه سریعتر عالیه اقدام دوست و روناک صفارزاده را از زندان آزاد کنند و همچنین اتهامات وارده علیه نفیسه آزاد را لغو کنند. دراین اعلامیه آمده است: «جرم این بانوان صرفاً شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز برای دستیابی به حق برابری جنسیتی است.» کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اعلامیه خود گفته‌اند جامعه بین‌الملل شاهد روند نگران کننده و روبه افزایش محدود شدن حق آزادی بیان و حق آزادی گردهمایی ها برای مردم ایران توسط دولت این کشور است.در این بیانیه آمده است: «مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران، دانشجویان، اعضای اتحادیه ها و سندیکاهای کارگری و بطورکلی هرشهروند ایرانی که دست به ابراز عقیده خود بطور مسالمت آمیز بزند بلافاصله با اتهامات مبهم در رابطه با برهم زدن امنیت کشور مواجه می‌شود.»در همین رابطه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از مقامات حکومت جمهوری اسلامی خواسته‌اند آرش و کامیار علایی، دو پزشک متخصص ویروس اچ – آ- وی و بیماری ایدز را که به شش و سه سال زندان محکوم شده اند را آزاد سازند. اتحادیه اروپا همچنین به مقامات دولت ایران هشدار میدهد که پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را هرچه سریعتر بشکنند. در این اعلامیه از دولت ایران خواسته شده است که اتهامات وارده و احکام صادر شده علیه ١٠ روزنامه نگار و وبلاگ نویس ایرانی که اسامی آنها به مقامات جمهوری اسلامی از پیش ارسال شده را لغو کنند. ریاست دوره ای اتحادیه اروپا خواهان رفع ممنوعیت از حق تحصیل آن دسته ازدانشجویان دانشگاه شیراز شده که در روز دانشجو در یک گردهمایی در دانشگاه شرکت کرده بودند. در این اعلامیه مقامات اتحادیه اروپا به توقیف گذرنامه سعید رضوی فقیه دانشجوی پیشین اشاره کرده و خواستار اعطای حق کامل آزادی رفت و آمد بویژه آزادی خروج از کشور شده اند.کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضمن آنکه از دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند که به تعهدات خود در قبال کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی پایبند باشد به مقامات این حکومت یاد آور شده اند که اتحادیه اروپا مایل است همکاری خود را درهمه زمینه ها ازجمله گفتمان حقوق بشربا دولت ایران ادامه دهد.( رادیو امریکا 28/12/87)

11 ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای، ضمن اظهار تاسف و تاثر از مرگ وبلاگ نویس جوان امیدرضا میر صیافی خواهان بررسی و تحقیق فوری در باره چگونگی مرگ این وبلاگ نویس شد. در این اطلاعیه آمده است : ما مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران را بدلیل اول دستگیری خودسرانه این وبلاگ نویس و سپس عدم کمک رسانی پزشکی مناسب ، مسئول مرگ امیدرضا میرصیافی می دانیم. مرگ غم انگیز امیدرضا میرصیافی نشان می دهد که رژیم ایران یکی از بدترین حکومت های جهان برای روزنامه نگاران و وب نگاران است.ما خواهان تشکیل کمیسیون مستقلی برای روشن کردن علل و چگونگی مرگ این وبلاگ نویس جوان هستیم. محمدعلی دادخواه وکیل این وبلاگ نویس گفت: از طریق پزشک زندانی حسام فیروزی از مرگ موکل خود مطلع شده است. وبلاگ نویس جوان در شرایط بازداشت افسرده شده بود. بنا به گفته پزشک زندانی، مرگ امیدرضا میرصیافی صد در صد در اثر عدم مراقبت های لازم بوده است. این وبلاگ نویس با عدم موافقت مسئولان قضایی با مرخصی اش از دو روز پیش شدیدا آزرده شده بود.(گزارشگران بدون مرز 28/12/87

12 ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: مقام های ایران باید هر چه سریعتر مرگ امیر حسین حشمت ساران زندانی 49 ساله در زندان گوهردشت را مورد تحقیق قرار دهند و گزارش مراقبت های پزشکی از او را بطور کامل منتشر کنند.روند این تحقیق باید بستگان او را در برگیرد. این سومین زندانی سیاسی است که طی سه سال گذشته در گوهر دشت جان داده است. معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید:« ما به وضوح شاهد روند نگران کننده ای از مرگ زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت هستیم » وی می افزاید« حکومت ایران موظف است در مورد این مرگ ها تحقیق کند و اقداماتی برای اطمینان از عدم آزار زندانیان و یا بی توجهی های پزشکی به آنها انجام دهد». در این بیانیه آمده است: یک وبلاگ نویس بنام امیدرضا میر صیافی در 18 مارس و بدنبال عدم برخورداری از مراقبت های پزشکی مناسب جان داد .مرگ او نگرانی در مورد رفتار با زندانیان سیاسی در ایران و دسترسی آنها به امکانات پزشکی را افزایش داده است. براساس «قوانین استاندارد حداقل برای رفتار با زندانیان » سازمان ملل متحد زندانیانی که نیاز به معالجات پزشکی در بیرون از زندان دارند باید به مراکز تخصصی و یا بیمارستانهای غیر نظامی منتقل شوند.(اخبار روز 29/12/87)

اخبار دانشجویی:
13 ـ یک دانشجوی اهل کنگاور کرمانشاه ، با ریختن یک شیشه الکل صنعتی خود را در مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران به آتش کشید ، وی به بیمارستان منتقل گردید.(تابناک 4/12/87)

14 ـ سعیده ( کیانا ) عبداللهی دانشجوی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در خوابگاه حضرت زینب دچار حمله قلبی شده و با توجه به اینکه آمبولانس خوابگاه در محل حضور نداشت ، درگذشت . مسئولان خوابگاه به دانشجویان اجازه نمی دهند با اورژانس تماس بگیرند و می گویند " اینجا تصمیم گیری با ما است " اورژانس دیر به محل می رسد و سعیده عبداللهی در میانه ی راه جان می سپارد . حراست دانشگاه با برگزاری مراسم ترحیم در نمازخانه دانشگاه مخالفت می کند . (فعالان حقوق بشر در ایران 13/12/87)

15 ـ حسین ترکاشوند ، مجید توکلی ، اسماعیل سلمانپور و کورش دانشیار از اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر مدت 24 روز است که در اعتصاب غذا بسر می برند . این دانشجویان در تاریخ 18 بهمن در مراسم سالگرد بزرگداشت مهندس بازرگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
(فعالان حقوق بشر در ایران 15/12/87)

16 ـ به خانواده 9 دانشجوی زندانی دانشگاه امیر کبیر اجازه ملاقات ندادند. به این خانواده ها گفته شده بود ساعت 8 صبح برای ملاقات با فرزندانشان به زندان اوین مراجعه کنند، خانواده ها را از ساعت هشت صبح تا دو و نیم بعد ازظهر در انتظار نگه داشته و سپس اجازه ملاقات ندادند.(امیر کبیر 28/12/87)

دانشجويان: بازداشت شده
17 ـ کاوه رضایی فعال دانشجویی ، از فعالین حقوق بشری و عضو کمپین یک میلیون امضاء 6 روز پیش توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان همدان منتقل شده است ، قاضی پرونده برای آزادی او قرار وثیقه 100 میلیون تومانی طلب کرده است.(آزادنا 2/12/87)

18 ـ شبنم مددزاده دانشجوی سال سوم کامپیوتر دانشگاه تربیت معلم کرج ، دبیر سیاسی انجمن اسلامی این دانشگاه و عضو هئیت رئیسه شورای تهران دفتر تحکیم وحدت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل گردید.(کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت 3/12/87)

19 ـ به علت اعتراض دانشجویان دانشگاه امیرکبیر به دفن بقایای کشته های جنگ ایران و عراق در این دانشگاه ، نیروهای امنیتی ، انصار حزب الله و نیروی انتظامی با چاقو ، پنجه بوکس ،باتوم، اسپری فلفل، مشت و لگد دانشجویان معترض را مورد ضرب و شتم قرار داده ، بیش از 70 نفر از دانشجویان را بازداشت و به کلانتری 107 در میدان فلسطین منتقل کردند . تعدادی از مجرومین به بیمارستان منتقل گردیدند .اسامی تعدادی از دانشجویان بازداشتی عبارتند از :روشنک فانی، جعفر اعتقادی پور ، امیر پاشا مظفری ، سعید برزگر ، رضا بلباسی ، علیرضا تقدسی ، سجاد خادم ، محمد خطایی ، انوشیروان زاهدی ، رسول سرمدی ، کبیر فاضلی ، ابراهیم قربانپور ، پاشا کوهساری ، نوید گرگین ، حمید میر حسینی ، محمد نصیری ، مهدی یعقوبی و امید لشگری .
(امیرکبیر 5 الی 7 /12/87)

20 ـ عباس حکیم زاده عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر ، نریمان مصطفوی عضو انجمن اسلامی دانشجویان و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر ، احمد قصابان و مهدی مشایخی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . (ادوارنیوز 6/12/87)

21 ـ محمد صادقی اصل فعال مدنی و دانشجوی تاسیسات دانشگاه علمی کاربردی اردبیل توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید . ماموران اداره اطلاعات اردبیل در روز 17 بهمن دو برادر دیگر نامبرده را بنامهای رامین و ابراهیم صادقی اصل بازداشت کرده بودند . برادران صادقی از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانواده محرومند .
(ساوالان سسی 8/12/87)

22 ـ ارسلان صادقی و حسین سرشومی از دانشجویان " آزادیخواه و برابری طلب " بدستور یوسفی معاون دادستان اصفهان بازداشت و به زندان مرکزی اصفهان منتقل شدند . نامبردگان قبلا به ترتیب 18 روز و 12 روز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند . (وبلاگ آزادی و برابری 10/12/87)

23 ـ ساناز الهیاری ، نسیم روشنایی ، مریم شیخ و امیر حسین محمدی فر از دانشجویان " آزادیخواه و برابری طلب " توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . (کمیته گزارشگران حقوق بشر 11/12/87)

24 ـ یاسر ترکمن عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر توسط ماموران امنیتی لباس شخصی با ضرب و شتم شدید بازداشت شد. یاسر ترکمن در نشست کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه از حقوق انسانی دانشجویان زندانی دفاع کرده بود. لازم به یادآوری است که 12 دانشجوی زندانی در بند 209 زندان اوین تحت شکنجه های شدید برای گرفتن اعتراف قرار دارند. (امیرکبیر 20/12/87)

25 ـ علی باقری و کامران جلیل دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان توسط مامورین اداره اطلاعات زاهدان بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند . (امیرکبیر 23/12/87)

توقیف سایتها و نشریات دانشجویی:
26 ـ نشریه دانشجویی ترکی ـ فارسی "یاغیش" به مدیر مسئولی امیر قهرمانی پیش از انتشار اولین شماره ، بدستور شورای فرهنگی دانشگاه آزاد ارومیه توقیف گردید . (ساوالان سسی 12/12/87)

27 ـ امتیاز نشریه دانشجویی "کاکتوس" به مدیر مسئولی آرمان میرزایی بدستور هئیت نظارت بر نشریات دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه لغو گردید . (امیرکبیر 15/12/87)

دانشجويان: احضار:
28 ـ بابک زمانیان عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و سهیلا ناحی مدیر مسئول نشریه دانشجویی " شوکران " به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار شدند . (امیرکبیر 1/12/87)

29 ـ فرحناز تاجه میری ، سیامن غیاثی ، اشکان مسیبیان و محمد محمدی دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شدند . (امیرکبیر 6/12/87)

30 ـ سمانه فضلعلی دانشجوی دانشکده علوم دانشگاه رازی کرمانشاه به کمیته انضباطی احضار شد.
(امیر کبیر 19/12/87)

31 ـ بیش از 60 دانشجوی دانشگاه بهشتی به اتهام بد حجابی،عدم رعایت حریم روابط با نامحرم و پوشیدن چکمه به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شدند.اکثریت دانشجویان احضار شده دختر هستند.(جمهوریت 25/12/87)

دانشجويان: محاکمه:
32 ـ سهراب کریمی فعال دانشجویی به اتهام ارتباط با احزاب و گروههای کرد و اقدام علیه نظام در شعبه 30 امنیت دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد . نامبرده سال گذشته در مراسم روز دانشجو بازداشت و پس از سپری کردن 76 روز در سلول انفرادی وزارت اطلاعات در تهران با قرار وثیقه 150 میلیون تومانی از زندان آزاد شد .
( سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 6/12/87)

 

دانشجويان: احکام صادر شده
33 ـ یاسر گلی دانشجوی رشته عمران دانشگاه آزاد سنندج که از 17 مهرماه 1386 در بازداشت بسر می برد ، به اتهام ارتباط با احزاب اپوزیسیون فعال در کردستان در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به 15 سال زندان توام با تبعید به زندان بافت کرمان محکوم شد . (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 1/12/87)

34 ـ یازده نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی بابل به علت برگزاری مراسم روز دانشجو در کمیته انضباطی این دانشگاه محکوم شدند . احکام صادره دانشجویان به این شرح می باشد : علی تقی پور به یک ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات ، حمیدرضا جهان تیغ و محسن برزگر هرکدام به یک ترم محرومیت از تحصیل بدون احتساب سنوات ، معین اسلامی جم ، علی کیایی ، احمد محمد نیا ، سیاوش سلیمی نژاد ، ایمان صدیقی ، نیما نحوی ، محمد علمی و حسام الدین باقری به توبیخ با درج در پرونده محکوم شدند . (امیرکبیر 2/12/87)

35 ـ مقداد اسلامخواه دانشجوی دانشگاه امام حسین و دبیر انجمن جمهوری خواهان این دانشگاه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه 23 دادگاه انقلاب به 6 ماه حبس تعزیری محکوم شد . نامبرده سال گذشته به حکم دادستانی توسط مامورین امنیتی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت و به بند 325 زندان اوین منتقل گردید و مدت 31 روز در سلول انفرادی بسر برد . همچنین وی در کمیته انضباطی به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود . (امیرکبیر 5/12/87)

36 ـ یازده دانشجوی دانشگاه شیراز به اتهام شرکت در تجمع روزهای 15 ، 16 و 20 دی ماه در این دانشگاه در کمیته انضباطی محکوم شدند . احکام صادره به این شرح می باشد : امین درستی به 2 ترم محرومیت از تحصیل ، راضیه جعفری ، شکوه وصیلی ، زهرا فتاحی زاده ، اسماعیل جلیلوند ، یونس میرحسینی ، عبدالله داودیان ، امین کریمی ، علی شیدایی ، اسماعیل معدنچی و سعید خسرو آبادی هر کدام به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شدند . پرونده اسماعیل جلیلوند به کمیته انضباطی مرکزی ارجاع داده شده است . همچنین پرونده 5 دانشجو به اسامی کاظم رضایی ، حمدالله نامجو ، جلیل رضایی ، هادی الم الی و نوید غفاری به علت شرکت در تربیون آزاد 18 آذر به کمیته انضباطی مرکزی ارجاع شده است . احکام صادره برای کاظم رضایی و آرش روستایی به منزله حکم اخراج از دانشگاه می باشد . کاظم رضایی که برای شرکت در جلسه سخنرانی احسان شریعتی به کتابخانه خوارزمی دانشگاه شیراز رفته بود توسط حراست مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بدستور دادسرای ناحیه 2 شیراز به اتهام اخلال در نظم دانشگاه بازداشت گردید . (امیرکبیر 5/12/87)

37 ـ هشت دانشجوی دانشگاه امیرکبیر به اسامی لیدا محمودی ، احمدقصابان ، سجاد ویس مرادی ، علی اصغر سپهری ، یوسف رشیدی ، یاسر ترکمن ، کورش محمود کلایه و آورین طه یی به دستور نیروهای امنیتی و مدیریت دانشگاه ممنوع الورود شدند . (امیرکبیر 5/12/87)

38 ـ سعادت دلفانی ، سید محسن فخری و دیندار دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کمیته انضباطی هر کدام به دو ترم محرومیت قطعی از تحصیل ، طیبه جهانگیرفام و مجتبی وکیلی هر کدام به یک ترم محرومیت قطعی از تحصیل و یک ترم محرومیت معلق محکوم شدند . همچنین طی این حکم دانشجویان از خوابگاه محروم شده اند .(وبلاگ آزادی و برابری 12/12/87)

39 ـ سه دانشجوی دختر دانشگاه سیستان و بلوچستان در کمیته انضباطی به توبیخ کتبی و درج در پرونده و حذف یک نیم سال تحصیلی بدون احتساب سنوات که به صورت تعلیقی اجرا خواهد شد ، محکوم شدند.
(ادوار نیوز 12/12/87)

40 ـ جمال رحمانی دانشجوی رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد دهاقان اصفهان به اتهام عضویت در سازمان های حقوق بشری ، شرکت در تجمعات غیرقانونی دانشجویی و جمع آوری امضاء برای آزادی فرزاد کمانگر از زندان، از دانشگاه اخراج شد. (فعالان حقوق بشر در ایران 13/12/87)

41 ـ پیمان عارف از اولین دانشجویان سیاسی اخراج شده در دولت نهم ، که 2 ماه پیش توسط کمیسیون گزینش استاد و دانشجو به 2 شرط سپردن تعهد کتبی مبنی بر اجتناب از فعالیت سیاسی در دانشگاه و مهمان شدن در دانشگاه های خارج از استان تهران ، اجازه بازگشت به تحصیل و دفاع از پایان نامه خود در دوره کارشناس ارشد علوم سیاسی را یافته بود ، بار دیگر بدستور مدیر کل اداره اطلاعات تبریز از تحصیل محروم شد .
(کمیته گزارشگران حقوق بشر 13/12/87)

42 ـ دیوان عدالت اداری و کمیسیون اصل نود مجلس اعتراض قادر کیانی فعال آذربایجانی و دانشجوی ستاره دار شده دانشگاه تهران در کنکور سال 87 از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد محروم شده بود را رد نمود . قادر کیانی از رتبه های تک رقمی کنکور در رشته روابط بین الملل می باشد که در جریان اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد ، سازمان سنجش از صدور کارنامه اولیه برای وی امتناع نمود . (امیرکبیر 16/12/87)

43 ـ هشت دانشجوی دانشگاه سیستان و بلوچستان که به علت شرکت در تحصن دانشجویی آبان ماه 87 از سوی کمیته انضباطی دانشگاه محکوم شده بودند ، احکام قطعی خود را دریافت کردند .پنج تن از این دانشجویان تعهد داده اند در آینده فقط درس بخوانند و فعالیتی صنفی یا سیاسی نداشته باشند ، می توانند به تحصیل خود ادامه بدهند . سه تن از دانشجویان بنامهای علی باقری دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده ادبیات ، دو ترم محرومیت از تحصیل و تبعید به دانشگاهی دیگر ، کامران جلیل عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده ادبیات به دو ترم محرومیت از تحصیل و امین صالحی عضو انجمن اسلامی دانشکده مهندسی به یک ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات و یک ترم هم به صورت تعلیق محکوم شدند . این 8 دانشجو دست اندرکاران نشریه های دانشجویی " کاغذ اخبار " ، " پنجره " ، " شورا " ، " سیاه وسفید " بودند . علی باقری که برای جمع آوری وسایل خود به خوابگاه دانشگاه مراجعه کرده بود توسط حراست مورد ضرب و شتم قرار گرفت و به علت شدت جراحات وارده در بیمارستان بستری گردید . (امیرکبیر18 و 19/12/87)

44 ـ امیر مصباح قاضی، دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد ادبیات در دانشگاه آزاد مهاباد به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام در شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به 2 سال حبس محکوم شد. نامبرده حدود 2 ماه پیش توسط نیروههای امنیتی بازداشت و به زندان مهاباد منتقل شد. (موکریان نیوز 25/12/87)

45 ـ تعدادی از فعالان صنفی دانشگاه بهشتی تهران به علت شرکت در اعتصاب غذا در کمیته انضباطی دانشگاه محکوم شدند . اسامی دانشجویان و مدت محکومیت شان به این شرح است : کتایون رحیمی به اتهام اغتشاش و اخلال در نظم دانشگاه ، عدم رعایت حجاب و اعتقاد به بهائیت اخراج از دانشگاه ، نیلوفر صادقی و بهمن هیوه چی به اتهام اخلال در نظم دانشگاه و تحریک دانشجویان به اغتشاش 1 ترم تعلیق با احتساب سنوات ، غلامرضا مدنیان وکیل پایه یک دادگستری و دانشجوی دکترای حقوق به اتهام ارتباط با گروههای سیاسی ممنوع الورود به دانشگاه و ارسال پرونده به کمیته انضباطی مرکزی ، زهرا کریمی راد ، آیلر توسلی ، ناهید مبینی ، شهرزاد محمدیان ، صابر بذرافشان ، امیررضا محمدی و احسان ملک حسینی به دلیل حضور فعال در اعتصاب غذا تذکر کتبی با ذکر در پرونده و محروم از خدمات رفاهی . بیش از 20 دانشجو هم تذکر شفاهی و اخطار کتبی دریافت نمودند . (امیرکبیر 26/12/87)

46 ـ به علت اعتراض دانشجویان دانشگاه امیرکبیر به دفن بقایای کشته های جنگ ایران و عراق، 50 نفر از دانشجویان به کمیته انضباطی احضار شدند. احکام صادره به این شرح است: 15 ترم محرومیت از تحصیل با احتساب در سنوات، 10 توبیخ کتبی با درج در پرونده و 10 حکم احضار والدین به حراست دانشگاه. عده کثیری از دانشجویان همچنان ممنوع الورود به دانشگاه می باشند. (امیرکبیر 27/12/87)

47 ـ ایمان صدیقی دبیر سیاسی سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی بابل و حسام باقری عضو کنونی شورای مرکزی انجمن مذکور به اتهام اخلال در نظم و برنامه های دانشگاه در کمیته انضباطی هر کدام به یک ترم تعلیق از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شدند. همچنین حمید رضا جهان تیغ و علی کیایی دو دانشجوی دیگر این دانشگاه به اتهام اخلال در نظم و برنامه های دانشگاه در کمیته انضباطی به توبیخ کتبی و درج در پرونده و ممنوعیت استفاده از امکانات رفاهی نظیر خوابگاه محروم شدند. این دانشجویان به همراه تعدادی دیگر با همین اتهام 3 هفته پیش در کمیته انضباطی محکوم شده بوند.(امیرکبیر28/12/87)

دانشجويان: صدور قرار وثیقه
48 ـ سحر یزدانی پور دانشجوی دانشگاه شیراز که به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده بود ، پس از 11 روز بازداشت با قرار وثیقه از زندان آزاد شد . (ادوارنیوز 4/12/87)

49 ـ دادگاه شیراز برای آزادی یونس میرحسینی دانشجوی دانشگاه شیراز از زندان مبلغ 100 میلیون تومان قرار وثیقه صادر کرد . خانواده نامبرده قادر به تامین این وثیقه نیستند و میرحسینی همچنان بدلیل عدم تودیع قرار در حبس است . این دانشجو ماه گذشته توسط مامورین اداره اطلاعات شیراز بازداشت گردید . (ادوارنیوز 9/12/87)

جلوگیری از برگزاری مراسم و منحل کردن نهادهای مدنی
50 ـ بدنبال سخنرانی استاد محمد مجتهد شبستری ، دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان با اعتراض بسیج دانشجویی بدستور مسئولان دانشگاه پلمپ شد . (بامداد خبر 6/12/87)

51 ـ مسئولان دانشگاه گرگان از سخنرانی مهدی کروبی دبیر کل حزب اعتماد ملی و نامزد دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری در این دانشگاه جلو گیری بعمل آوردند. (اعتمادملی 12/12/87)

52 ـ مدیریت دانشگاه بوعلی سینا در همدان با حضور مهدی کروبی دبیر حزب اعتماد ملی و داوطلب دوره دهم ریاست جمهوری در این دانشگاه مخالفت کرد. (ایلنا 13/12/87)

53 ـ نیروهای امنیتی با پلمپ کردن در سینما جام جم در شهرستان زرین شهر از سخنرانی آذر منصوری معاون سیاسی جبهه مشارکت ایران اسلامی جلوگیری بعمل آوردند . (امروز 14/12/87)

54 ـ رضوانی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت : طیف علامه دفتر تحکیم وحدت به اتهام غیرقانونی بودن اجازه فعالیت ندارند.(برنا 15/12/87)
55 ـ اداره اطلاعات خوزستان از برگزاری همایش فرهنگی با عنوان خلیج فارس و سرزمین های جنوبی آن جلوگیری بعمل آورد این همایش توسط انجمن دوستداران میراث فرهنگی " بوم آب و آفتاب " برنامه ریزی شده بود و قرار بود در سالن تالار شهر اهواز برگزار شود . پس از لغو همایش 3 نفر از اعضای این انجمن به ستاد خبری اداره اطلاعات خوزستان احضار شدند . (فعالان حقوق بشر در ایران 23/12/87)

56 ـ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به دلیل برگزاری سخنرانی استاد محمد مجتهد شبستری به 9 ماه تعلیق و به دلیل عدم اعلام برائت از همکاری با طیف علامه دفتر تحکیم وحدت، بدستور هیات نظارت بر تشکل های دانشجوئی دانشگاه اصفهان منحل اعلام گردید. (یاری نیوز 24/12/87)

57 ـ دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی بابل بدلیل عدم اعلام برائت از همکاری با طیف علامه دفتر تحکیم وحدت، بدستور هیات نظارت بر تشکل های دانشجوئی دانشگاه بابل برای سومین بار پلمپ گردید. (امیر کبیر 28/12/87)

58 ـ آموزشگاه موسیقی «آذربایجان» به مدیریت استاد حسن دمیرچی هنرمند مشهور تبریزی توسط اداره اماکن نیروی انتظامی پلمپ شد. این آموزشگاه با 12 معلم موسیقی و 180 هنر آموز یکی از مراکز آموزش موسیقی و آواز ترکی آذربایجانی در تبریز بود.(امیر کبیر29/12/87)

مطبوعات: سوء قصد به جان روزنامه نگاران
59 ـ ذکریا عباسی فرد روزنامه نگار و دبیر حزب مردم سالاری شاخه کرمانشاه در انتهای بلوار رودکی کرمانشاه مورد سوء قصد قرار گرفت به خود وی آسیب نرسیده ولی خودرو نامبرده بر اثر پرتاب نارنجک از بین رفت.
(کرمانشاه پست 1/12/87)

مطبوعات: بازداشت روزنامه نگاران
60 ـ حمید مافی دبیر سابق تحریریه روزنامه " فرهنگ آشتی" و "حدیث قزوین " در روز 20 اسفند توسط نیروهای امنیتی در قزوین بازداشت شد . از محل نگهداری و اتهام وی خبری در دست نیست. (بامداد خبر 27/12/87)

مطبوعات: محاکمه روزنامه نگاران
61 ـ فریدون وردی نژاد و بهروز بهزادی مدیران اسبق نشریه " ایران جوان " به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع ، نشر اکاذیب و چاپ تصاویر خلاف عفت عمومی با شکایت مدعی العموم ، ستاد امر به معروف و نهی از منکر ، معاون وقت دادگستری استان تهران و بسیج سپاه پاسداران در شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسینیان محاکمه شد.(ایران 19/12/87)

مطبوعات: احکام صادر شده توسط دادگاهها:
62 ـ مصطفی فقیهی مدیر سایت خبری انتخاب به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و اضرار به غیر با شکایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای امنیت ملی، رضازاده استاندار فارس، حسن بیادی نایب رئیس شورای شهر تهران و ... در دادگاه به 11 ماه حبس و پرداخت 2 میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد. (سایت رخداد 21/12/87)

اخبار مربوط به فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:
63 ـ نسرین ستوده ، پروین اردلان ، منصور شجاعی ، طلعت تقی نیا و عیسی سحر خیز از افراد ممنوع الخروج برای اعتراض اقدام به شکایت کردند ، پرونده به شعبه اول بازپرسی دادسرای کارکنان دولت ارجاع شد .
(تغییر برای برابری 7/12/87)

64 ـ جایزه پنجمین دوره از "تندیس صدیقه دولت آبادی" به هیچ اثری تعلق نگرفت . وجود سانسور ، خود سانسوری و نیز موانع بسیار دیگری در شرایط فعلی ایران موجب شده تا هیات داوران پنجمین دوره از جایزه ی "تندیس صدیقه دولت آبادی" از اعلام اثری که در خور این جایزه باشد ، خودداری کنند . شهلا لاهیجی مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در این مراسم گفت : در کشوری که فمینیسم را در ردیف پورنوگرافی می دانند تکلیف چاپ چنین کتابهائی آشکار است . چاپ کتاب در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به یک پنجاهم دوران قبل از وی رسیده است . بسیاری از کتابها اجازه چاپ نمی گیرند ، حتی کتبی که چندین بار تجدید چاپ شده اند هم اجازه چاپ مجدد نگرفته اند . چاپ رمان هم غیرضروری تشخیص داده شده است . ترجمه آثار خارجی هم با متن اصلی تفاوت بسیار دارد بگونه ای که انگار اثری دیگر است.(کانون زنان ایرانی 18/12/87)

65 ـ ناصر زرافشان از وکلای خانواده قربانیان قتل های زنجیره ای و از اعضای کانون نویسندگان ایران در فرودگاه ممنوع الخروج اعلام شد و پاسپورت وی توسط مامورین اطلاعاتی ضبط گردید . قرار بود آقای زرافشان در نشست " بررسی مسایل محیط زیست در ایران و روابط ایران و اروپا در آینده " سخنرانی کند. (گویا 26/12/87)

66 ـ کمیته دفاع از انتخابات آزاد ، سالم و عادلانه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد : در حالی که کمتر از 90 روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است ، موارد متعددی از عدم رعایت عدالت و فرصت های برابر برای نامزدهای انتخابات آتی مشاهد می شود . ممانعت از سخنرانی برخی نامزدها در دانشگاهها ، اماکن عمومی و خصوصی ( اعم از مذهبی و غیر مذهبی ) و تضییقات و مانع تراشی های گوناگون نهادهای حکومتی بر سر راه فعالیت حامیان برخی نامزدها و تشکیل جلسات بحث و تبیین مواضع رویدادهایی هستند که موارد متعددی از آن در چند هفته اخیر به وقوع پیوسته است . بر این وضعیت باید رفتار معنادار صدا و سیمای جمهوری اسلامی در مورد پوشش اخبار مربوط به برخی از نامزدها را مورد اشاره قرار داد . " کمیته دفاع از انتخابات آزاد ، سالم و عادلانه " به عنوان نهادی مدنی ، مستقل و ناظر برفرآیند غیرقابل دفاع کنونی ، اعتراض و نگرانی خود را نسبت به عدم رعایت دقیق و تمام کمال ضوابط انتخابات آزاد، سالم و عادلانه ابراز می کند .
(کمیته دفاع از انتخابات آزاد ، سالم و عادلانه 27/12/87)

احضار فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاهها:
67 ـ کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای اعلام کرد : فرخنده حاجی زاده ، فرزانه آقایی پور ، ناصر زرافشان ، مجید امین موید و حسن صانعی از اعضای کانون نویسندگان در چند ماه اخیر بارها توسط نیروهای امنیتی احضار و ساعتها مورد بازجویی قرار گرفته اند . هنوز زمان زیادی از صدور حکم سنگین زندان برای یوسف عزیزی بنی طرف نگذشته بود که محسن حکیمی یکی دیگر از اعضای کانون و از فعالان جنبش کارگری بازداشت و پس از تحمل حدود 2 ماه زندان با وثیقه سنگین از زندان آزاد شد.(کانون نویسندگان ایران 5/12/87)

68 ـ بهزاد مهرانی عضو مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از سوی مامورین وزارت اطلاعات تهدید به بازداشت شد . به وی اخطار داده شده که دست از فعالیت های حقوق بشری خود برداشته و به " زندگی خود " بپردازد . (فعالان حقوق بشر در ایران 26/12/87)

69 ـ محبوبه علی نقیان همسر مهندس حشمت الله طبرزدی به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار گردید . نظر به اینکه نامبرده هیچگونه سابقه یا فعالیت سیاسی نداشته است ، مطلعان این احضار را در راستای افزایش فشار بر آقای طبرزدی و ممانعت از فعالیت های سیاسی ایشان می دانند . در این راستا این زندانی سیاسی سابق طی نامه ای به رهبر حکومت ایران و سازمانهای بین المللی اعلام کرد : من و خانواده ام امنیت جانی نداریم . (فعالان حقوق بشر در ایران 26/12/87)

بازداشت فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاهها:
70 ـ دلبر براهویی 19 ساله فرزند خدانظر در تاریخ 5 بهمن پس از خروج از مسجد مکی زاهدان ، توسط مامورین اداره اطلاعات زاهدان با ضرب و شتم بازداشت گردید . نامبرده به " جاسوسی " متهم شده است .
(دیده بان حقوق بشر بلوچستان 1/12/87)

71 ـ ابوبکر هژبری ساکن شهرستان مریوان در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل گردید . منزل وی در مریوان مورد بازرسی قرار گرفت و وسائل شخصی نامبرده ضبط گردید.
(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 3/12/87)

72 ـ فاطمه نبوی 28 ساله روز جمعه دوم اسفند ماه توسط مامورین امنیتی در سمنان بازداشت گردید . منزل خانواده نبوی مورد بازرسی قرار گرفت . خانم نبوی پس از دیدار با اعضای خانواده اش در قرارگاه اشرف در عراق و بازگشت به ایران در 30 آبان بازداشت شده بود و پس از چند هفته با قرار وثیقه سنگین از زندان آزاد شده بود . (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران 5/12/87)

73 ـ روز جمعه دوم اسفند ماه نیروهای وزارت اطلاعات افرادی از خانواده های مجاهدین خلق را بازداشت نمودند . اسامی بازداشت شدگان به شرح زیر است : مهسا نادری دانشجوی دانشگاه معصومیه قم ، حامد یازرلو فوق لیسانس هوا فضا شاغل ، احسان عرفانی 25 ساله شغل آزاد ، فاطمه ضیایی 50 ساله خانه دار همسر آقای عظیمی ، حسن ترلانی 22 ساله و فرزاد مددزاده راننده تاکسی . وزارت اطلاعات طی سالهای اخیر اقدام به برخوردهای شدید با خانواده اعضای سازمان مجاهدین در ایران نموده است . دهها تن در این میان بازداشت و احکام حبس دریافت کرده اند .(کمیته گزارشگران حقوق بشر 7/12/87)

74 ـ سعدالله حمیدی اهل شهرستان بانه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، 10 روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 14/12/87)

75 ـ شلیر و فواد مصطفی پور هنگام پخش بیانیه روز جهانی زن توسط مامورین امنیتی در شهرستان بوکان بازداشت شدند.(موکریان نیوز 18/12/87)

76 ـ سه هفته پس از دستگیری احمد احمدی فرزند نجمه از اهالی روستای " ده گاگا " از توابع سروآباد مریوان 7نفر دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . اسامی دستگیرشدگان به قرار ذیل است : مرسل محمدی فرزند عزیز ، هوشیار احمدی فرزند حسین ، مسلم احمدی فرزند حسین ، آزاد احمدی فرزند فاربس ، پرویز رضایی فرزند نظیر ، عیسی احمدی فرزند رئوف ، لازم به یادآوری است که آزاد احمدی کمتر از 18 سال سن دارد و به جای برادرش ناصح احمدی دستگیر شده است که تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار دارد.
(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 18/12/87)

77 ـ حمید بدری ، شیخ مراد بدری ، منوچهر مرادی و کیومرث ذوالفقاری از اهالی روستاهای کرند غرب از توابع کرمانشاه به اتهام ارتباط با یک حزب اپوزسیون فعال در کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
( کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 20/12/87)

78 ـ علی نظری نماینده اراک در مجلس ششم مسئول کمیته ورزشی کمیسیون فرهنگی مجلس ششم به اتهام انتقال اطلاعات به یک کشور اروپائی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در بند 209 زندان اوین بسر می برد. علی نظری از نزدیکان مهدی کروبی در مجلس ششم بود به نظر می رسد بازداشت او در آستانه انتخابات برای اعمال فشار بر شخص مهدی کروبی صورت گرفته باشد. (نوروز 21/12/87)

79 ـ صادق سیستانی زندانی سیاسی سابق 6 هفته پیش توسط مامورین وزارت اطلاعت ربوده شده و از آن تاریخ هیچ خبری از محل بازداشت و شرایط این زندانی سیاسی در دست نیست ، صادق سیستانی قبل از این بیش 14سال در زندان بسر برده ، طی مدت بازداشتش تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار داشته است . (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران 27/12/87)

80 ـ علی کلایی وبلاگ نویس و فعال سیاسی به شعبه 10 دادگاه انقلاب تهران احضار شد. نامبرده سال گذشته در جریان بازداشت گسترده دانشجویان در آذر ماه بازداشت و به مدت 57 روز در بند 209 زندان اوین بسر برد. وی با قرار وثیقه 80 میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(کمیته گزارشگران حقوق بشر در ایران 27/12/87)

81 ـ مرکز بررسی جرائم سازمان یافته دایره جرایم سایبری اطلاعات سپاه پاسداران اعلام کرد : تعدادی از سایتهای اینترنتی به اتهام توهین به خمینی، خامنه ای، احمدی نژاد و مسئولین نظام، اهانت به مقدسات ، تبلیغ سایتهای ضد دینی ، ضد اخلاقی، تبلیغ سایت لوگوی احمد باطبی، ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و حزب جوانان نیک ، ایجاد فیلتر شکن و ... توسط اطلاعات سپاه منهدم شده و تعدادی دستگیر شده اند. سپاه پاسداران ادعا کرده ، این کاربران اینترنتی و سایتها بخشی از پروژه «براندازی نرم» می باشد که با پشتیبانی شرکت دریم هاست امریکا و پشتیبانی مالی شرکت گوگل طراحی شده است.(فارس 28/12/87)

82 ـ جمشید مرادی، کیانوش مرادی و زوار مرادی از اعضای « کانون لر بختیاری ایران زمین» به جرم برگزاری مراسم سنتی چهارشنبه سوری در شهرستان ایذه واقع در استان خوزستان توسط نیروی انتظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شدند. ( فعالان حقوق بشر در ایران 28/12/87)

فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی : احکام صادر شده توسط دادگاهها:
83 ـ محمود امانی به اتهام همکاری با احزاب اپوزیسیون مخالف جمهوری اسلامی در کردستان در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به 2 سال حبس تعزیری محکوم شد. وی 5 ماه پیش توسط مامورین امنیتی در شهر سقز بازداشت گردید.(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 4/12/87)

84 ـ حمید والایی و غلام نجفی از فعالان مدنی آذربایجانی به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز هر یک به یکسال حبس محکوم شدند . طبق حکم صادره 9 ماه از محکومیت مذکور به مدت 5 سال معلق و 3 ماه آن تعزیری می باشد .(ساوالان سسی 5/12/87)

85 ـ زانا کریمی 18 ساله اهل بانه به اتهام ارتباط با گروههای مخالف کرد ، در دادگاه انقلاب بانه به 6 ماه حبس تعزیری و یک میلیون و هفتصد هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد.
(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 5/12/87)

86 ـ نسترن شیدا معلم دبیرستان وابسته به دانشگاه کردستان با 10 سال سابقه ی تدریس به دلیل بحث درباره ی عقاید مذهبی اهل تسنن بدستور حراست آموزش و پرورش سنندج از کار اخراج شد .
(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 6/12/87)

87 ـ عبدالله منصوری هلندی ایرانی تبار به اتهام مشارکت در تروریسم در دادگاه به 30 سال زندان محکوم شد . نامبرده از سال 1988 در هلند پناهنده بود . وی در سال 2007 در سوریه بازداشت و تحویل ایران گردید .
( نوروز 6/12/87)

88 ـ فردین محمدی به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون فعال در کردستان در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به 10 سال حبس توام با تیعید به زندان رامهرمز محکوم شد . وی برای اجرای حکم به تبعیدگاه انتقال داده شد . (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 6/12/87)

89 ـ ایرج حسنی از فعالین آذربایجانی در تبریز به اتهام اخلال در نظم و آرامش عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به 2 سال حبس تعزیری محکوم شد.(ساوالان سسی 13/12/87)
90 ـ مطلب شکوهی اهل شهرستان بانه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه انقلاب شهرستان سقز به یکسال حبس تعزیری محکوم شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 14/12/87)

91 ـ ودود اسدی فعال حقوق بشر آذربایجانی و حسین رحیمی دانشجوی جهاد دانشگاهی رشت و فعال آذربایجانی به اتهام تبلیغ علیه نظام و قومیت گرائی در شعبه یک دادگاه انقلاب رشت به ریاست قاضی مصطفوی نیا به ترتیب به تحمل یکسال و 6 ماه حبس تعزیری محکوم شدند . (امیرکبیر 17/12/87)

92 ـ جواد علیزاده دانشجوی محروم از تحصیل مقطع کارشناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه علامه طباطبایی تهران و عضو مجموعه فعالان حقوق بشر به اتهام تبلیغ علیه نظام و راه اندازی تجمع غیرقانونی در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به یکسال زندان محکوم شد . نامبرده از 26 دی در بازداشت بسر می برد .
(فعالان حقوق بشر در ایران 18/12/87)

93 ـ بهمن گودرز زاده و سعید ابوطالبی از اعضای هیات مدیره کانون فرهنگیان استان اصفهان به جرم دفاع از حقوق صنفی فرهنگیان ، اولی به یکسال تبعید به شهرستان میمه و دیگری به تقلیل یک گروه برای یکسال محکوم شدند . (سایت کانون فرهنگیان اصفهان 18/12/87)

94 ـ رضا عبدی سنبل آبادی دبیر انگلیسی منطفه 18 شهر تهران به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق تجمع غیرقانونی در مقابل مجلس شورای اسلامی در شعبه 1059 مجتمع قضایی بهشتی به ریاست قاضی حمیدرضا حسینی و با تایید حمید محمدی رئیس شعبه 19 دادگاه تجدید نظر استان تهران به 5 ماه حبس و 20 ضربه شلاق محکوم شد . رضا عبدی گفت : " اگر بپذیرند عیدی امسالم را که هنوز پرداخت نشده است بابت بدل از حبس و شلاق به حساب دادگستری می ریزم . " (کمیته گزارشگران حقوق بشر 19/12/87)

95 ـ محمد احسانی 35 ساله عضو انجمن جهانی مستندسازان و خانه سینمای ایران به عنوان متهم ردیف سوم پرونده موسوم به براندازی نرم در دادگاه انقلاب به 3 سال زندان محکوم شد . وی در تاریخ 16تیر در جریان مراسم ازدواج اش در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل گردید . محمد احسانی مدت 8 ماه بازداشت را در سلول انفرادی سپری کرده است . (روز 20 /12/87)

96 ـ دکتر حسام فیروزی پزشک معتمد زندانیان سیاسی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی ، تشویش اذهان عمومی ،نشر اکاذیب پناه دادن و درمان زندانیان سیاسی در شعبه 6 دادگاه انقلاب تهران و با تایید دادگاه تجدید نظر به 15 ماه حبس تعزیری محکوم گردید . دکتر فیروزی برای گذارندن دوران محکومیت روانه زندان اوین شد.
(فعالان حقوق بشر در ایران 26/12/87)

97 ـ بیت الله بزرگر از فعالین آذربایجانی به اتهام تبلیغ علیه نظام و قومیت گرایی در دادگاه انقلاب مشکین شهر به 5 ماه حبس تعلیقی به مدت دو سال محکوم شد . (امیرکبیر 26/12/87)

صدور قرار وثیقه برای آزادی زندانيان سياسی:
98 ـ جلال عزیزی یکی از بازداشت شدگان روستای قم قلعه از توابع مهاباد با قرار وثیقه 100 میلیون تومانی از زندان آزاد شد . (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 4/12/87)

99 ـ عبدالله عباسی جوان استاد دانشگاه رجائی تهران و از فعالان مدنی آذربایجانی، پس از تحمل 103 روز بازداشت موقت، به علت مرگ مادرش با قرار وثیقه 100 میلیون تومانی از بند 209 زندان اوین آزاد شد.
(ساوالان سسی 6/12/87)

100 ـ کاوه محمدی اهل روستای گمریشال از توابع شهرستان بانه که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی 15 روز پیش توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سقز بازداشت شده بود، با قرار وثیقه 15 میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 14/12/87)

101 ـ محمد اولیائی فر وکیل دادگستری به اتهام تشویش اذهان عمومی در دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد. از سوی دادگاه برای وی مبلغ 20 میلیون تومان قرار صادر گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران 19/12/87)

102 ـ ژینوس سبحانی که تا زمان پلمپ دفتر کانون مدافعان حقوق بشر ، منشی " کانون مدافعان حقوق بشر " و " کانون مشارکت در پاکسازی مین " بود ، با قرار وثیقه 70 میلیون تومانی از زندان آزاد شد . نامبرده در تاریخ 25 دی ماه توسط مامورین امنیتی بازداشت شده بود . (کانون مدافعان حقوق بشر 22/12/87)

103 ـ پنج نوجوان 13 تا 14 ساله اهل روستای خامسان از توابع کامیاران بنامهای سامان ، میلاد ، کاروان ، زانیار و فرشاد همگی با نام خانوادگی مرادی به اتهام شعارنویسی حدود 20روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . این دانش آموزان با وثیقه های 10 ، 15 و 20 میلیون تومانی از زندان آزاد شدند . این نوجوانان پس از آزادی توسط نیروهای بسیجی روستا تهدید به ضرب و شتم و وادار به خبر چینی و شعار نویسی علیه احزاب کرد و فحاشی به آنها می شوند . این نوجوانان دچار افت شدید تحصیلی و همچنین مشکلات روحی و روانی شده اند .(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 25/12/87)

104 ـ علی اصغر شفیعیان دبیر سابق سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا و از بازداشت شدگان در مراسم بزرگذاشت مهندس بازرگان در حسینیه ارشاد ، پس ازتحمل 36 روز زندان انفرادی در بند 240 زندان اوین ، با قید کفالت از زندان آزاد شد . (اعتماد ملی 26/12/87)

اخبار مربوط به زندانيان سياسی:
105 ـ رحمان حسین زاده اهل سقز دانشجوی دانشگاه ارومیه و فایق روراست 20 ساله اهل مهاباد دانشجوی ترم اول رشته دانشگاه اورمیه به ترتیب پس از 100 روز بازداشت و یک ماه بازداشت از داشتن وکیل محروم هستند . پرونده این دانشجویان در دست اطلاعات سپاه و اداره اطلاعات می باشد و آنها را بصورت بلاتکلیف نگه داشته اند.(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 4/12/87)

106 ـ وهاب فتاحی ، قادر قنده ، هیوا پورمند و آکام قویتاسی از اهالی روستای قم قلعه از توابع مهاباد پس از یکماه بی خبری به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند.
(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 4/12/87)

107ـ داریوش ممبینی عضو شورای اسلامی شهر اهواز در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و عدم تفهیم اتهام دست به اعتصاب غذا زده است . وی بدستور بازپرس دادستانی نیروهای مسلح بازداشت شده است.(آفتاب 5/12/87)

108 ـ سید مصطفی علوی جدائی که به 10 سال زندان محکوم شده از زندان رجایی شهر به زندان دماوند تبعید گردید.وی از 3 سال پیش در زندان بسر می برد و قبلا از زندان اوین به زندان رجایی شهر تبعید شده بود.
(فعالان حقوق بشر در ایران 13/12/87)

109 ـ بدنبال مرگ مشکوک امیر حسین حشمت ساران از زندانیان سیاسی در بند 2 زندان گوهردشت کرج، زندانیان سیاسی همبند نامبرده آقایان بهروز جاوید طهرانی، افشین بایمانی و علیرضا کرمی خیرآبادی توسط ترابی رئیس بازپرسی زندان گوهردشت برای مدت طولانی مورد بازجوئی قرار گرفتند.
(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران 20/12/87)

110 ـ طبق بخشنامه ابلاغ شده به سازمان زندانها، اعطای مرخصی نوروزی به زندانیان سیاسی، ممنوع شده است. در مورد زندانیان سیاسی بر خلاف سایر زندانیان که می بایست تنها نظر مساعد مسئولین زندان را برای رفتن به مرخصی جلب نمایند، دادگاه انقلاب و وزارت اطلاعات، مراجعی هستند که باید در مورد مرخصی آنها تصمیم گیری کنند. در سالهای اخیر هیچ یک از زندانیان سیاسی در ایران نتوانسته اند از حق استفاده از مرخصی استفاده نمایند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر 20/12/87)

111ـ وضعیت جسمانی و ناراحتی قلبی محمدصدیق رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در بیست و یکمین ماه زندانی شدنش همچنان نگران کننده است، به ویژه اینکه ناراحتی قلبی ایشان کماکان از سوی مسئولان درمانی اضطراری و خطرناک توصیف می شود. معاونت امنیت دادستانی و وزارت اطلاعات با درخواست مرخصی اضطراری کبودوند که از سوی وکلای وی مطرح شده بود مخالفت کرده اند. مسئولان زندان به دلیل وخامت قلبی ایشان ناچار شده اند، حداقل دو بار وی را به بیمارستان خارج از زندان اعزام کنند. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن هشدار جدی در مورد وضعیت خطرناک قلبی و جسمانی آقای محمد صدیق کبودوند ، مسئولیت هرگونه عواقب غیر قابل جبران در این باره را متوجه معاونت امنیت دادستانی انقلاب تهران و وزارت اطلاعات می داند.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 21/12/87)

112 ـ علی پور اقبال 73ساله و همسرش آسیه بنده لو 70ساله و امین رضایی از دستگیرشدگان 27دی ماه در فرودگاه تهران به سلولهای انفرادی بند 240 زندان اوین منتقل شدند . نامبردگان ممنوع الملاقات می باشند . کبری بنازاده امیرخیزی 56 ساله بر اثر شکنجه یکی از سربازجویان وزارت اطلاعات بنام سعید شیخیان ، چشم راست او دچار خونریزی شده است و از درمان جدی محرم است خطر از دست دادن بینایی اش او را تهدید می کند.دو برادر ایشان بنامهابی حمید و اصغر بنازاده از زندانیان سیاسی سابق بدلیل دیدار با عزیزانشان در قرارگاه اشرف در عراق هر کدام به دوسال زندان محکوم شده و بیش از یکسال است که در زندان بسر می برند . همچنین خانم شهلا زرین فر عضو دیگر این خانواده مدت یکسال بود در زندان گوهردشت بسر می برد و اخیرا آزاد شد . خسرو رهنما ، زهرا جوادی و خانم صمدی از بازداشت شدگان 27 دی ماه در بند 209 زندان اوین بسر می برند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران 27/12/87)

نقض حقوق اقلیتهای مذهبی:
113 ـ عده ای از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی ساکن اصفهان ، جهت برگزاری مجلس شب دوشنبه و اقامه نماز در خرابه های مقبره درویش ناصر علی در تخت فولاد اصفهان ، به آنجا مراجعه کردند . آنها توسط مامورین امنیتی لباس شخصی و گارد ویژه نیروی انتظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند ، دکتر کشاورز و تعدادی دیگر از دراویش زخمی شدند . در روز اول اسفند نیروهای امنیتی با پرتاب گاز اشک آور و ضرب و شتم دراویش با باتوم و چوب بیش از 70 نفر را بازداشت کردند . (سایت مجذوبان نور 4/12/87)

114 ـ بدنبال تجمع دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در مقابل مجلس شورای اسلامی گارد ضد شورش و نیروهای امنیتی به دارویش حمله کرده و بیش از 100 تن از آنها را بازداشت کردند . اتهام دراویش بازداشتی اقدام علیه امنیت ملی اعلام شده است . اسامی 118 نفر از دراویشی که به زندان اوین منتقل شده اند به شرح زیر است : ابراهیم محضر ، ابوالفضل خالقی ، ابوالفضل صالحی ، ابوذر کرمی ، احمد ایزد پناه ، احمد جمادی ، احمد کریمی ، اسماعیل صنعت پرست ، اصغر صالحی ، اعتمادی ، اكبر رضائي ، اکبر موسوی ، امامی ، امید رمضانی ، امير ارزاني ، امیر علافی ، امین کرمپور ، ایمان ذکی ، بابک یاری ، باغستانی ، بهادر فیروزه ای ، بهزاد فرامرزی ، بهنام نظام آبادی ، بیژن احمد پور ، پدرام مهور ، پرویز شمس ، پیمان امرایی ، تقی بخشیان ، تورج واقفی ، توکل جواق ، جعفر اشراقی ، حبیب بهروزیان ، حسن زرنقی ، حسن سینایی ، حسن فرزانه ، حسین خاك مردان ، حسين معطري ، حميد سليماني ، حمید سیدصالحی ، حمید نظری ، حمید نوری ، خدا دوست ، دكتر علي محمد صابري ، رامین اشکوه ، رضا سیگارودی ، رضا شالی ، رضا شاهی ، رضا فروتن ، رضا مطیع قوانین ، رضا مهرآور ، رضا هادوي ، سعید کمال ، سعید یزدانی ، سهرابی ، سيدرضا حسنی ، شیرانی ، عباس امینی ، عبد المناف غلامی ، عبدالصالح لقمانی ، عراقي ، علی اشراقی ، علی آقایی ، علي اكبر بنكدار ، علی جان نثار ، علی عزالدین ، علی مقامی ، علیرضا سلیمی ، علیرضا علی نژاد ، علیرضا کریمی ، غلامحسين جغتای ، غلاميان ، فرحناز امامی ، فرشاد خدادادی ، فيروز بيدآبادي ، كرمی ، گلزار ، ماشالله خداداي ، مجید علیمرادی ، محسن رضی ، محسن کرد زنگنه ، محمد احمد خان ، محمد دربان ، محمد زرنقی ، محمد صادق مرادی سروستانی ، محمد علافی ، محمد علی تابان ، محمد عنالویی ،مسعود خاک مردان ، مسلم صنعت پرست ، مصطفی کاشی ، معطری ، منصور مرعشی ، مهدي الهياری ، مهدی باقری ، مهدی جمادی ، مهدی دژم ، مهدی صفی خانی ، مهدی فرجی ، مهدی فکوری ، مهدی مسکوری ، مهرداد شیرازی ، مهرداد کرمی ، مهندس حسن كاشاني ، مهندس رضا كشاورز ،مهندس محمد رسا ، میکاییل قربانی ، میلاد احمد خان ، میلاد عادل پور ، نادر امیری ، نادر دربان ، ناصر تابان ،نصر آزاد ، نعمتی ، هادی صادقی ، هومن شریفی ، یاسر عالیوند ، یدالله شمسی خانی ،یوسف فرجی . (مجذوبان نور 5/12/87)

115 ـ خانه دو نفر از بهائیان سمنان بنامهای پیراسته و پورحسینی در ساعت یک بامداد با کوکتل مولوتف مورد حمله قرار گرفت. در تاریخ 25/9/87 این آپارتمان مورد هجوم مامورین اداره اطلاعات قرار گرفته بود . آیت الله سید محمد شاهچراغی امام جمعه سمنان در تاریخ 2/12/87 در خطبه های نماز جمعه با اشاره به نامه ی دادستان کل کشور به وزیر اطلاعات خواهان برخورد قاطع و قانونی با فرقه بهائیت شد و اعلام کرده است ، مردم همانطور که شاه را از ایران بیرون کردند ، می توانند بهائیت را نیز از ایران بیرون کنند . وی افزود : ازدواج و معامله با بهائیان طبق فتوای فقها مجاز نیست.(فعالان حقوق بشر در ایران 7/12/87)

116 ـ حسین کریمی 27 ساله از نو کشیشان مسیحی ، پس از تحمل 27 روز بازداشت ، با واگذاری سند منزل بعنوان وثیقه از زندان آزاد شد.(فعالان حقوق بشر در ایران 10/12/87)

117 ـ میترا نجفی سخنگوی رسمی جمعیت آل یاسین در تهران به همراه فرزندش علی یارنیک فرمان از اعضای شورای مرکزی جمعیت مذکور توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند . (جمعیت آل یاسین 13/12/87)

118 ـ سینا دانا، سماء نورانی و فراز وزیرزاده، دانشجویان مهندسی پزشکی دانشگاه سهند تبریز به دلیل بهائی بودن، بدستور سازمان سنجش آموزش کشور از دانشگاه از تحصیل محروم و از دانشگاه اخراج شدند.
(فعالان حقوق بشر در ایران 14/12/87)

119 ـ خانم شباب حسامی (پریا) همسر پیمان فتاحی رهبر زندانی جمعیت آل یاسین به اتهام بدعت گذاری در دین و توهین به نظام در دادگاه انقلاب مورد بازجویی قرار گرفت. (جمعیت آل یاسین 16/12/87)

120 ـ مینو مشیری زواره دانشجوی رشته اقتصاد دانشگاه دولتی سمنان به علت بهایی بودن از دانشگاه اخراج شد . (فعالان حقوق بشر در ایران 17/12/87)

121 ـ شیرین فروغیان (صمیمی) از بهائیان شهر ساری توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به زندان کچوئی ساری منتقل گردید. همسر ایشان عادل صمیمی در تاریخ 12/11/87 به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به مدت 9 روز در بازداشت بود. (فعالان حقوق بشر در ایران 20/12/87)

122ـ زهره شریفی از هواداران آیت الله بروجرودی ، پس از تحمل 21 روز بازداشت با قرار وثیقه سنگین از زندان آزاد شد.(بام آزادی 21/12/87)

123 ـ ملاسیف الله حسینی از اعضای مکتب قرآن کردستان که در دادگاه ویژه روحانیت به دو و نیم سال حبس در تبعید در زندان ملایر محکوم گردیده ، در زندان تهدید به قتل شده است . نامبرده بعد از اتمام دوران حبس برای ادامه زندگی به شهر سمیرم واقع در استان اصفهان محکوم شده است.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 22/12/87)

124 ـ پویا تبیانیان 24 ساله به علت بهایی بودن توسط نیروهای امنیتی در شهر سمنان بازداشت شد .
(فعالان حقوق بشر در ایران 22/12/87)

125 ـ مامورین اداره اماکن نیروی انتظامی سمنان مغازه خانم شمیل پیرآسته را به جرم بهایی بودن پلمپ کردند. (فعالان حقوق بشر در ایران 26/12/87)

126 ـ فاران خوان یغما دانشجوی ترم ششم ریاضی محض دانشگاه مازندران به علت بهایی بودن بدستور سازمان سنجش از دانشگاه اخراج شد . (فعالان حقوق بشر در ایران 27/12/87)

127 ـ هاله هوشمند و فرهاد معصومی از بهائیان شیراز به اتهام فعالیتهای غیر قانونی توسط مامورین اداره اطلاعات شیراز بازداشت شدند.(فعالان حقوق بشر در ایران 30/12/87)

اخبار فعالان جنبش زنان:
128 ـ با گذشت حدود یک ماه از بازداشت عالیه اقدام دوست هنوز وکلای او موفق به ملاقات با وی نشده اند . حکم 3 سال زندان این فعال جنبش زنان در حالی به اجرا در آمد که هیچ یک از وکلای وی و خود او حکم را دریافت نکرده اند . نسیم غنوی یکی از وکلای عالیه اقدام دوست گفت : مسئولان زندان اوین اعلام کرده اند ، طی بخشنامه جدید وکلای متهمان و زندانیان امنیتی دادگاه انقلاب برای ملاقات با موکل خود باید مجوزی از دادگاه کسب کنند . شیرین عبادی یکی دیگر وکلای این پرونده می گوید : در پرونده ادعا شده است که یک سال و نیم پیش مامور ابلاغ حکم به دفتر بنده مراجعه کرده است و چون کسی در دفتر نبوده است ، اخطاریه را به دیوار کوچه چسبانده است . هیچ وکیلی در جهان دیوارهای کوچه را برای پیگیری پرونده هایش نگاه نمی کنند .
(تغییر برای برابری 1/12/87)

129 ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه در مورد اجرای حکم حبس 14 نفر از فعالان زن گفت: در مورد دو نفر حکم اجرا شد که یکی چهار ماه حبس و 15 ضربه شلاق بود و دیگری 9 ماه حبس و 70 ضربه شلاق که حکم شلاق اجرا شد و حبس آنها معلق است ، اتهام فعالان زن در پرونده ، اخلال در نظم عمومی عنوان شده است . (ایسنا 13/12/87)

130 ـ ماموران امنیتی لباس شخصی و نیروی انتظامی از برگزاری نشست "زنان اکنون" جلوگیری کردند . همزمان با روز جهانی زن قرار بود کمیته آموزش و پژوهش کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز ، نشستی تحت عنوان "زنان اکنون" در سالن آمفی تئاتر پارک ورشو برگزار کند . قرار بود در این مراسم وکلای دادگستری دکتر بهشید ارفع نیا ، دکتر رزا قراچورلو ، زهره ارزنی ، شهیندخت مولاوردی ، نسرین ستوده و شادی صدر سخنرانی کنند .(کانون زنان ایرانی 18/12/87)

131 ـ هانا عبدی فعال حقوق زنان که در هشتم اسفند پس از سپری کردن دوران محکومیت اش از زندان آزاد شد . مجددا به همراه روناک صفارزاده دیگر فعال حقوق زنان که از 17 ماه پیش بصورت بلاتکلیف در زندان بسر می برد ، به جرم شرکت اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در دادگاه محاکمه و هریک به 7 ماه حبس تعزیری محکوم شدند . (انجمن زنان آذر مهر 24/12/87)

132 ـ پرستو الهیاری ، ناهید کشاورز و سارا ایمانیان از اعضای کمپین یک میلیون امضاء به شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران احضار شدند.(مدرسه فمینیستی 26/12/87)

اخبار کارگری:
133 ـ سوسن رازانی و شیدا خیرآبادی از فعالین کارگری به جرم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر در شعبه 101 دادگاه جزایی سنندج و با تایید دادگاه تجدید نظر به ترتیب به 70 ضربه و 15 ضربه شلاق محکوم شدند ، حکم صادره در زندان سنندج به اجرا در آمد . نامبردگان به ترتیب به 9 ماه و 4 ماه زندان تعلیقی محکوم شده اند.
(روز 1/12/87)

134 ـ محسن حکیمی عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری که در رابطه با بازداشت بیژن امیری کارگر خودروسازی دستگیر شده بود پس از تحمل دو ماه زندان که 52 روز آن را در سلول انفرادی سپری کرد، با قرار وثیقه 100 میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.(کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری 1/12/87)

135 ـ حسین طاهرزاده دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان گفت : 60 کارگر معدن زغال سنگ " دنبو " مدت 3 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند . (ایلنا 4/12/87)

136 ـ شعبه وزارت اطلاعات بیمارستان 1000 تختخوابی موسوم به هسته گزینش 35 پرستار این بیمارستان را به اتهام بدحجابی و عدم اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی از کار اخراج کرد . نیکو قاسم رمکی ، راحله کریمی ، سیما پنجعلی و مریم کشاورز از جمله پرستاران اخراج شده هستند . (سلام دمکرات 5/12/87)

137 ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد : 300 کارگر کارخانه چینی بهداشتی مینا از کار اخراج شدند . کارگران اخراجی مدت یک هفته است که برای اعتراض در مقابل کارخانه دست به تجمع زده اند . (ایلنا 5/12/87)

138 ـ پنجاه کارگر شرکت تاژ در شهر صنعتی لیا قزوین از کار اخراج شدند . در این شرکت حدود 600 کارگر مشغول بکار هستند . (سلام دمکرات 5/12/87)

139 ـ بهمن دانایی دبیر و عضو هئیت مدیره انجمن کارخانه های قند و شکر گفت : 16 کارخانه شکر در سال 87 تعطیل شده و کارگران کار خود را از دست داده اند. بازار شکر کشور در اختیار انگشت شمار افرادی که هیچ گاه در تولید شکر دست نداشته اند قرار گرفته و سود های کلانی را نصیب خود کرده اند . تولید شکر در داخل امسال به نسبت سال 85 حدود 800 هزار تن کاهش نشان می دهد.(فردا 5/12/87)

140 ـ رضا رخشان مسئول روابط عمومی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اعلام کرد : عبدالرحیم بسحاق از اعضای هئیت مدیره سندیکا توسط مامورین امنیتی بازداشت گردید . (سلام دمکرات 6/12/87)

141 ـ نجات دهلی عضو هیات مدیره شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که برای پیگیری وضعیت رحیم بسحاق به دادگستری شوش رفته بود ، توسط مامورین امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردید .
(فعالان حقوق بشر در ایران 7/12/87)

142 ـ علی اکبر پیر هادی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود ، پس از پنج روز در شعبه دوم بازپرسی ویژه امنیت دادسرای انقلاب تهران مورد بازجویی قرار گرفت و با قرار کفالت از زندان آزاد شد .
(سندیکای کارگران شرکت واحد 8/12/87)

143 ـ رضا رخشان عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و مسئول روابط عمومی این سندیکا به اتهام مصاحبه توسط نیروهای امنیتی در شهرستان شوش بازداشت و منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت.(کمیته گزارشگران حقوق بشر 10/11/87)

144 ـ بر اثر انفجار در عملیات احداث راه آهن شیراز- بوشهر در نزدیکی بخش بوشکان برازجان، سه نفر مهندس راه سازی کشته شدند. (کیهان 11/12/87)

145 ـ علی سلیمانی رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان آذربایجان غربی اعلام کرد : 87 درصد حوادث رویداده در کارگاه ها بر اثر رعایت نکردن نکات ایمنی ، 10درصد بر اثر شرایط غیر ایمنی و 3 درصد بر اثر حوادث غیر قابل کنترل است . وی افزود : در سال جاری 47 درصد از حوادث ناشی از کار در این استان مربوط به حوادث ساختمانی بوده است . این میزان نسبت به سال گذشته 12 درصد رشد نشان می دهد . سال گذشته 469 مورد حادثه ناشی از کار در استان روی داده که از این تعداد 166 مورد مربوط به حوادث ساختمانی بود ، این در حالی است که امسال از 395 مورد حادثه رخ داده در استان 186 مورد در بخش ساختمانی رخ داده است . وی آشنا نبودن مالکان ساختمانی با مقرارت ایمنی لازم ، فقدان نظارت صحیح از طرف مهندسان ناظر ، استفاده از کارگران روز مزدی آموزش ندیده ، هماهنگ نبودن شهردار و شرکت های خدمات رسان و نهادینه نشدن فرهنگ ایمنی را از جمله دلایل بالا بودن حوادث ناشی از کار در استان بر شمرد . (ایلنا 11/12/87)

146ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد : شرکت اکشن قزوین برای مدت 3 ماه تعطیل شد و 27 کارگر شاغل در این شرکت از کار بیکار شدند . (ایلنا 12/12/87)

147 ـ محمد حیدری مهر و قربان علیپور از اعضای سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند . (اخبار روز 13/12/87)

148 ـ رضا رحیمی نسب نماینده خرم آباد در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد : به منظور کاهش هزینه های تولید ، 40 نفر از کارگران ماشین سازی خرم آباد ، شاغل در کارهای سخت و زیان آور بازنشسته خواهند شد .
(ایلنا 13/12/87)

149 ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد : 70 کارگر شاغل در کارخانه روکش چوبی از کار اخراج شدند . کارگران اخراجی 5 ماه حقوق معوقه طلب کار هستند . همچنین 40 کارگر شرکت " سینگون " از کار اخراج شدند . کارگران مطالبات معوقه طلب کار هستند . (ایلنا 14/12/87)

150 ـ نصرالله دریا بیگی دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران گفت : 600 کارگر کارخانه نساجی مازندران مدت 2 ماه است که حقوق نگرفته اند . وی افزود : در این واحد تولیدی قبلا 3500 نفر مشغول بکار بودند ، که به علت سوء مدیریت، ورود بی رویه کالای خارجی و عوامل اقتصادی باعث تعطیلی 3 سال و نیمه کارخانه شد و 2900 نفر از کارگران بازخرید و یا بازنشسته کردند.(ایلنا 14/12/87)

151 ـ 200 کارگر شرکت " صنایع کیش چوب " و 100 نفر از کارکنان بخش اداری این شرکت به ترتیب مدت 4 و 6 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند . کارگران و کارکنان برای اعتراض دست به اعتصاب زدند.(ایلنا 18/12/87)

152 ـ 146 نفر از کارکنان بیمارستان " مهر " در شهرستان ساری در اعتراض به پرداخت نشدن 3 ماه حقوق ، عیدی و پاداش دست به اعتصاب زدند ، از سال 84 تاکنون هیچ گونه اضافه کاری و بن کارگری به این پرسنل پرداخت نشده است.(ایلنا 18/12/87)

153 ـ محمد حیدری مهر از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در دادگاه انقلاب دزفول به 4 ماه حبس تعزیری ، 8 ماه حبس تعلیقی و 3 سال محرومیت از شرکت در انتخابات و شوراهای کارگری محکوم شد .
(فعالان حقوق بشر در ایران 18/12/87)

154 ـ حدود 200 نفر از کارگران نیشکر خوزستان به نمایندگی از 3500 کارگر این کارخانه در مقابل مجلس شورای اسلامی اقدام به تجمع اعتراضی کردند . این کارگران فصلی گفتند : طی سالهای گذشته به ما گفته می شد که برای ما در فصول بیکاری نیز حق بیمه پرداخت می کنند اما به تازگی متوجه شده ایم که این حق بیمه ، فقط بیمه درمانی بوده و شامل بیمه بازنشستگی نمی شده است.(ایلنا 18/12/87)

155 ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد : 150 نفر از کارگران کارخانه فرش پارس در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مزایای خود ، در مقابل فرمانداری البرز دست به تجمع زده اند. (ایلنا 18/12/87)

156 ـ احمد حسین نژاد رئیس شورای اسلامی کار کارخانه شیمیائی ساری گفت: 80 کارگر این کارخانه مدت 10 ماه است که حقوق نگرفته اند.(ایلنا 19/12/87)

157 ـ محمد ساری رئیس شورای اسلامی کار شرکت آردل گفت: حدود 150 کارگر این شرکت مدت 4 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. عیدی و پاداش آخر سال کارگران پرداخت نشده است. کارگران برای اعتراض دست به تجمع زدند. (ایلنا 19/12/87)

158 ـ مدیریت کارخانه لوله سازی اهواز ، اقدام به اخراج 2000 تن از کارگران پیمانی لوله سازی نمود . کارگران مدت 2 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.(فعالان حقوق بشر در ایران 22/12/87)

159 ـ حسن صادقی معاون دبیرکل خانه کارگر اعلام کرد: در چند ماه اخیر حدود 330 هزار کارگر از کار اخراج شده اند. وی افزود 90 درصد کارگران اخراج شده برای استفاده از مزایای حمایتی صندوق بیمه بیکاری محدودیت دارند. (ایلنا 23/12/87)

160 ـ آقایار حسینی دبیر اجرائی خانه کارگر استان خوزستان اعلام کرد: 300 نفر از کارگران شهرداری آبادان مدت 4 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. عیدی و پاداش سال گذشته این کارگران پرداخت نشده است. کارگران برای اعتراض دست به تجمع زدند. (ایلنا 24/12/87)

161 ـ بیمارستان الوند در تهران تعطیل شد. 250 کارگر این بیمارستان با 10 تا 25 سال سابقه از کار بیکار شدند. پرسنل بیمارستان برای اعتراض به همراه اعضای خانواده هایشان دست به تجمع زدند. (ایلنا 26/12/87)

162 ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: 100 نفر از کارگران قراردادی شرکت پوشینه بافت از کار اخراج شدند. کارگران این کارخانه مدت 5 ماه است که حقوق دریافت نکرده، عیدی و پاداش کارگران نیز پرداخت نشده است. کارگران برای اعتراض در مقابل استانداری دست به تجمع زدند. (ایلنا 27/12/87)

163 ـ بنیاد جانبازان و مستضعفان شرکت نساجی پاکریس را در سمنان منحل اعلام کرد. کارگران این شرکت برای اعتراض در مقابل اداره ثبت اسناد و املاک مهدیشهر دست به تجمع زدند. (ایلنا 27/12/87)

قتل مردم توسط نیروهای انتظامی و امنیتی:
164 ـ توفیق ابراهیمی بر اثر تیراندازی مامورین پاسگاه قورچای واقع در منطقه لیلاخ از توابع دهگلان کشته شد . (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 6/12/87)

165 ـ یک نوجوان 16 ساله بنام بهزاد گل محمدی در روستای دشیوان از توابع شهرستان سلماس بر اثر شکنجه نیروهای سپاه پاسداران کشته شد . نیروهای سپاه جسد وی را در خاک ترکیه رها کرده و منطقه را ترک نمودند . (فعالان حقوق بشر در ایران 7/12/87)

166 ـ هیوا کریمی 20 ساله در روستای کانی سانان از توابع شهرستان مریوان با شلیک گلوله توسط نیروی انتظامی به قتل رسید. نیروی انتظامی دست به کشتار اسبهایی که مردم مرز نشین برای باربری استفاده می کنند، زده و امروز 15 اسب را کشته و تعداد اسبهای کشته شده در طول این هفته به 57 اسب رسیده است.
(فعالان حقوق بشر در ایران 18/12/87)

167 ـ سه شهروند ساکن بندرعباس به ظن داشتن کالای قاچاق بر اثر تیراندازی نیروی انتظامی کشته شدند. (فعالان حقوق بشر درایران 23/12/87)

اخبار مربوط به قتلهای مشکوک در زندانها:
168 ـ عبدالفتاح سلطانی یکی از وکلای مدافع پرونده مرگ مشکوک دکتر زهرا بنی یعقوب گفت :" بخشی از مدارک جرم این پرونده از بین رفته است . یکی از مدارک مهم لباس های زهرا در هنگام مرگ است که احتمالا آثار جرم بر آن وجود داشته و شاید به همین دلیل متهمان حاضر به تحویل آن نشده اند . " سلطانی افزود : " همه تلاش های یکسال گذشته خانواده و تیم وکلای مدافع پرونده برای باز پس گرفتن بی نتیجه مانده است . علاوه بر این پارچه ای که ادعا می شود زهرا خود را با آن در اداره منکرات همدان حلق آویز کرده است ، ناپدید شده است . این پارچه باید توسط متخصصان کارشناسی و مشخص می شد که آیا اصلا چنین پارچه ای تحمل وزن زهرا را برای دار زدن داشته است ، یا نه ؟ علاوه بر این تاکنون بازجویی دقیق از متهمان پرونده به عمل نیامده است تا نواقص پرونده روشن شود . " پدر زهرا بنی یعقوب احتمال می دهد بر لباس فرزندش آثار مشهودی همچون خون و یا پارگی ناشی از ضرب و جرح وجود داشته است و به همین دلیل آن را پس نمی دهند . پدر زهرا همچنین معتقد است که برگهایی از پرونده فرزندش که مربوط به بازجویی از متهمان بوده ، نیز از بین رفته است.(کانون زنان ایرانی 1/12/87)

169 ـ امیر حسین حشمت ساران زندانی سیاسی زندان گوهر دشت کرج که از 5 سال پیش در زندان بسر می برد ، پس از انتقال به بیمارستان رجایی شهر به شکل مشکوکی در گذشت . نامبرده به جرم تشکیل " جبهه اتحاد ملی ایران " در دادگاه انقلاب کرج به 8 ساله زندان محکوم شده بود . همچنین وی به جرم شرکت در تجمع اعتراضی در مقابل هتل لاله تهران از سوی دادگاه انقلاب به 8 سال زندان محکوم شده بود . امیر حسین حشمت ساران در مجموع به 16 سال زندان محکوم شده بود . وی متاهل و دارای 3 فرزند می باشد .
(کمیته گزارشگران حقوق بشر 16/12/87)

170 ـ مراسم تشیع پیکر امیر حسین حشمت ساران ، که قرار بود از مقابل منزلش در شهریار برگزار شود با دخالت نیروهای امنیتی لغو گردید . متولیان امام زاده و مسجد به خانواده ساران اعلام کرده اند ، بدستور وزارت اطلاعات اجازه دفن جسد و برگزاری مراسم در مکانهای فوق را ندارند . مراسم بزرگداشت این زندانی سیاسی قرار است در منزل وی برگزار شود . نیروهای امنیتی با استقرار در برابر منزل امیر حسین حشمت ساران به کنترل ورود و خروج اشخاص می پردازند . آقای محمد رضا فقیهی وکیل مدافع وی به بی بی سی گفت : اعزام زندانیان بیمار به خارج از زندان برای معالجه ، به موافقت مسئولان قضایی بستگی دارد ، اما در مورد موکل من " مسامحه و غفلتی آشکار " صورت گرفت که به فوت او انجامید.(کمیته گزارشگران حقوق بشر 17 الی 19 /12/87)

171 ـ امید رضا میر صیافی وبلاگ نویس و روزنامه نگار که به اتهام توهین به مقامات و تبلیغ علیه نظام به دو سال و نیم زندان محکوم شده بود و از ماه گذشته برای تحمل ایام محکومیت خود ، در زندان اوین بسر می برد، در زندان اوین جان خود را از دست داد. این زندانی عقیدتی که از وضع روحی و جسمی خوبی برخوردار نبود علیرغم دارا بودن شرایط مرخصی استعلاجی ، هیچ گاه به مرخصی اعزام نگردید. دکتر حسام فیروزی پزشک و فعال حقوق بشر زندانی به عنوان یک شاهد و متخصص ، فوت این زندانی عقیدتی را حاصل بی توجهی مسئولان زندان و کادر پزشکی می داند. مسئولان زندان اوین و پزشکان زندان برای جان زندانیان کوچکترین اهمیتی قایل نیستند. من به پزشکان زندان گفتم باید امید رضا میر صیافی را به بیمارستان لقمان منتقل کنید ولی آنها من را با توهین از اتاق بیرون کردند و به من گفتند این مسله ارتباطی با شما ندارد. پزشکان زندان در ابتدا حتا سعی در گرفتن فشار خون امیدرضا را نداشتند. (فعالان حقوق بشر در ایران 28/12/87)

صدور حکم قطع اعضای بدن:
172 ـ فاطمه – م ، مهرنوش – ن و 2 مرد به اتهام آدم ربایی از سوی شعبه 121 دادگاه جزایی اصفهان به قطع انگشتان محکوم شدند . (سایت عبرت 16/12/87)

173 ـ مجید دانشجوی دانشکده برق به جرم اسید پاشیدن به چشم یک دانشجوی دیگر بنام آمنه در شعبه 71 دادگاه استان تهران و با تایید دیوانعالی کشور به قصاص دو چشم به شیوه ریختن اسید در چشم محکوم شد قاضی عصمت الله جابری دادیار اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران گفت : در صورت عدم برقراری صلح و سازش ،قطعا رای را اجرا خواهیم کرد.(ایسنا 21/12/87)

محکومین به سنگسار:
174 ـ شادی صدر وکیل مدافع اشرف کلهر اعلام کرد : اجرای حکم رجم موکلش دو سال و نیم پیش از سوی رئیس قوه قضائیه متوقف شده بود ، علیرغم نامه رئیس قوه قضائیه مبنی بر عفو وی ، با رد درخواست عفو از سوی کمیسیون عفو بخشودگی مواجه شده است . شادی صدر هم چنین از سانسور خبری گزارشهای مربوط به اعدام و سنگسار ابراز نگرانی می کند و می گوید : خبرگزاریهای داخلی به استناد یک نامه محرمانه در مورد منع انتشار اخبار اعدام و سنگسار ، از انتشار خبر خطر قریب الوقوع برای جان اشرف کلهر خودداری کرده اند . اشرف کلهر 40 ساله مادر 4 فرزند از سال 81 در زندان بسر می برد ، به اتهام زنای محصنه در شعبه 1061 دادگاه عمومی تهران و با تایید شعبه دوم دیوان عالی کشور محکوم به سنگسار شده است . کمپین قانون بی سنگسار اعلام کرده حداقل 9 نفر به اسامی گیلان محمدی و غلامعلی اسکندری در زندان اصفهان ، ایران اسکندری و خیریه والانیا در زندان سپیدار اهواز ، افسانه ،« ر» در زندان شیراز ، دو زن مشهد و یک زن و یک مرد در زندان تبریز با آرای قطعی منتظر اجرای حکم سنگسار هستند . (میدان زنان 5/12/87)

اجرای حکم سنگسار:
175 ـ ولی آزاد 30 ساله اهل پارس آباد مغان و کارمند اداره بازرگانی رشت به اتهام زنای محصنه به حکم شعبه 11 دادگاه کیفری استان گیلان به ریاست قاضی حجت الاسلام کاشانی سنگسار شد . این حکم به صورتی مخفیانه و با حضور افراد محدودی به اجرا گذاشته شده است . جنازه نامبرده بدلیل ترس از افشا علی رغم تلاش خانواده وی تحویل آنان نشده و در نقطه ای نامعلوم دفن شده است . (امیرکبیر 20/12/87)

مرگ در زندانها:
176 ـ فرهاد میرزایی 26 ساله پس از تحمل 8 سال زندان و اسماعیل زمانی 30ساله بر اثر فشارها و اذیت و آزارهای زندانبانان زندان دستگرد اصفهان خودکشی کردند . آمار خودکشی ها در این زندان نسبتا بالا است یکی از دلایل خودکشی ها ضرب و شتم و تحقیر زندانیان است.(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران 25/12/87)

زندانیان سیاسی عقیدتی محکوم به اعدام:
177 ـ محسن اسلامیان 21 ساله ، علی اصغر پشتر 20 ساله و روزبه یحیی زاده 22 ساله متهمان پرونده بمب گذاری در شیراز به اتهام محاربه و افساد فی الارض و عضویت در گروه " انجمن پادشاهی ایران " در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به اعدام در ملاءعام محکوم شدند . (ایران 14/12/87)

178 ـ انور رستمی ساکن شهرستان جوانرود به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون سیاسی فعال در کردستان ، اخلال در نظم و امنیت ملی در دادگاه انقلاب کرمانشاه به عنوان محارب به اعدام محکوم شد . نامبرده حدود 2ماه پیش توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت گردید . وی در سال 84 توسط دادگاه انقلاب کرمانشاه به 30 ماه حبس محکوم شده بود اما دو ماه پیش با قرار وثیقه 60 میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 15/12/87)

محکومين به اعدام:
179 ـ مهران به اتهام قتل غلامرضا 44 ساله به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد . (اعتماد 4/12/87)

180 ـ فرزاد- ن 23 ساله به اتهام قتل کارمان به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه 3 دیوانعالی کشور به اعدام محکوم شد . (ایسکانیوز 4/12/87)

181 ـ علیرضا 35 ساله معروف به فردین و حسن 37 ساله به اتهام قتل منصور به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه 11 دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شدند .(ایسکانیوز 4/12/87)

182 ـ علی 32 ساله به اتهام قتل حامد به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه 11 دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (ایسکانیوز 6/12/87)

183 ـ خسرو 33 ساله به اتهام قتل مریم (زن برادرش) به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه 11 دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (ایسکانیوز 6/12/87)

184 ـ افشین به جرم بریدن سر خواهرش و پسر ی که مورد علاقه وی بود در دادگاه کیفری استان خراسان شمالی به ریاست قاضی موسی الرضا پیرگزی محکوم به اعدام شد . (اعتماد 7/12/87)

185 ـ رضا 28 ساله به جرم قتل همسرش الهام 25 ساله در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد. (ایران 12/12/87)

186 ـ سه برادر بنامهای علیرضا 33ساله ، حمیدرضا 26ساله ، امیر 24ساله و یک تبعه افغان بنام دولت خان به جرم تجاوز و قتل در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی به اعدام و شلاق محکوم شدند . (ایران 12/12/87)

187 ـ سعید به اتهام آدم ربایی به حکم شعبه 121 دادگاه کیفری اصفهان به اعدام محکوم شد.(اعتماد 13/12/87)
188 ـ مسعود – ک به اتهام قتل افشین – ب به حکم شعبه 5 دادگاه کیفری استان فارس و با تایید شعبه 30 دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (ایسکانیوز 14/12/87)

189 ـ ناصر 43 ساله به اتهام قتل یدالله 45 ساله به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد . (ایسکانیوز 14/12/87)

190 ـ چهار جوان به اتهام تجاوز به یک زن در شعبه 5 دادگاه کیفری استان خراسان شمالی محکوم به اعدام شدند .(اعتماد 14/12/87)

191 ـ مائده 16 ساله به اتهام قتل احمد (همسرش) به حکم دادگاه کیفری به اعدام محکوم شد . نامبرده را در 12 سالگی به عقد احمد در آورده اند.(اعتماد 14/12/87)

192 ـ نادر 40 ساله به جرم قاچاق مواد مخدر در شعبه 31 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی زنده دل و با تایید دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد . (ایران 14/12/87)

193 ـ علی میهن ترابی جوان محکوم به اعدام از بند 2 زندان گوهردشت به بند 6 زندان منتقل گردید . نامبرده توسط نبی الله فرج زاده معاون حفاظت و اطلاعات زندان و سایر زندانبانان مورد ضرب و شتم قرار گرفت . فرج زاده در حین ضرب و شتم به این زندانی گفته بود : ما به تو گفته بودیم که نباید با زندانیان سیاسی در تماس باشی ولی گوش نکردی حالا باید بفهمی که حرف ما جدی است.(فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران 16/12/87)

194 ـ موسی به اتهام قتل علی به حکم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی و با تایید شعبه 28 دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (قدس 17/12/87)

195 ـ مجید 27 ساله به اتهام قتل سعید از سوی شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران و با تایید دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (اعتماد 18/12/87)

196 ـ علی 21 ساله به اتهام قتل محمد حسین 27 ساله که از سوی شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شده بود حکم صادر از سوی شعبه 33 دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت . (ایران 18/12/87)

197 ـ نیما 33 ساله به اتهام قتل فرامز 57 ساله از شعبه 5 دادگاه کیفری استان فارس به ریاست قاضی رضائیان و با تایید شعبه 13 دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد . (ایسکانیوز 19/12/87)

198 ـ علیرضا 33ساله ، امیر 24ساله ، احمد و نسیم (تبعه افغانستان) به اتهام آدم ربایی و تجاوز و قتل از سوی شعبه 71 دادگااه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شدند . (ایسکانیوز 20/12/87)

199 ـ خدیجه جاهد معروف به شهلا به اتهام قتل فاطمه سحر خیزان پس از 87 ماه زندان مجددا در شعبه 1147 دادگاه مجتمع قضایی بعثت به ریاست قاضی روح الله حسین پور محکوم به اعدام شد . (ایران 26/12/87)

اعدام زندانیان سیاسی ، عقیدتی:
200 ـ مهدی قاسم زاده 27 ساله اهل روستای اوچ تپه از توابع میاندوآب و یکی از پیروان اهل حق که به اتهام محاربه از مهر ماه سال 83 در زندان بسر می برد، به حکم قوه قضائیه در زندان مرکزی ارومیه به دار آویخته شد. نامبرده در زمان بازداشت براثر شلیک مامورین نیروی انتظامی از ناحیه پا مجروح شده بود و براثر شکنجه در زندان پایش عفونت پیدا کرده و از ناراحتی پا رنج می برد. ( فعالان حقوق بشر در ایران 10/12/87)

201 ـ صلاح الدین سیدی و خلیل الله زارعی از اعضای گروه "جندالله" به اتهام محاربه و فساد فی الارض به حکم دادگاه ایرانشهر و با تایید دیوانعالی کشور اعدام شدند. (کیهان 14/12/87)

202 ـ نور محمد اسماعیل زهی فرزند سهراب ، مجیب الرحمن کرد فرزند ابراهیم ، بابک کرد فرزند علی و محمد جمعه خان حسینی فرزند سلطان که به اتهام محاربه و فساد فی الارض از طریق شرکت در عملیات تروریستی و ربودن امام جمعه فهرج از سوی دادگستری استان سیستان و بلوچستان به اعدام محکوم شده بودند با تایید دیوان عالی کشور در زندان زاهدان به دار آویخته شدند .(ایران 21/12/87)

احکام اجرا شده اعدام توسط دادگاهها:
203 ـ عبدالله فریور 50 ساله معلم موسیقی که به اتهام ازدواج موقت با نغمه السادات قنات به حکم شعبه دوم دادگاه کیفری استان مازندران و با تایید شعبه 41 دیوانعالی کشور مستقر در مشهد محکوم به سنگسار شده بود ، در زندان ساری به دار آویخته شد . نامبرده از آذر 1383 در زندان بسر می برد . (میدان زنان 1/12/87)

204 ـ عزیز محسنی 25 ساله به جرم قتل جلال به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران و با تایید دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(اعتماد 5/12/87)

205 ـ حسن دلال براتی 25 ساله به جرم قتل وحید به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران و با تایید دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(اعتماد 5/12/87)

206 ـ منصور بیرامی 34 ساله به جرم قتل مجید به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران و باتایید دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(اعتماد 5/12/87)

207 ـ الهیار ملکشاهی رئیس دادگستری استان کرمانشاه اعلام کرد : در طول سال جاری 24 مورد اعدام داشته ایم که در برخی موارد دادگستری مدعی بوده که این اعدامها بدلیل محدویت در ملاءعام صورت نمی گیرد و فردا نیز 11 نفر اعدام خواهند شد.(ایسنا 10/12/87)

208 ـ مجتبی ملکی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه اعلام کرد : 10 نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب کرمانشاه و با تایید دادستانی کل کشور در زندان کرمانشاه به دار آویخته شدند .(ایسنا 12/12/87)

209 ـ نادر شکراللهی 25 ساله به جرم قتل به حکم قوه قضائیه در زندان میاندوآب به دار آویخته شد .
(کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان 14/12/87)

210 ـ ک- ح به اتهام قتل یک راننده در اطراف مشهد به حکم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی و با تایید شعبه 28 دیوان عالی کشور در زندان مشهد به دار آویخته شد .(قدس 15/12/87)

211 ـ مصطفی ـ م 34 ساله به جرم قتل همسرش آمنه و پدر همسرش ابوالقاسم حسینی به حکم شعبه 17 دادگاه کیفری استان اصفهان و با تایید شعبه 16 دیوانعالی کشور در زندان مرکزی اصفهان به دار آویخته شد.
(کیهان 17/12/87)

212 ـ مجتبی ملکی دادستان کرمانشاه گفت : یک نفر به جرم سرقت مسلحانه و قتل به حکم دادگاه کرمانشاه و با تایید دیوانعالی کشور در زندان به دار آویخته شد.(تابناک 18/12/87)

213 ـ حامد محمدزاده اهل میاندوآب به علت قتل به حکم قوه قضائیه در زندان مرکزی ارومیه به دار آویخته شد. (فعالان حقوق بشر در ایران 20/11/87)

214 ـ چهار نفر به نامهای علی آبستان، علی دهقانی، علی دامشاد و محمود مرادی به جرم قاچاق مسلحانه مواد مخدر به حکم قوه قضائیه در زندان مرکزی شهرستان طبس به دار آویخته شدند. (کیهان 22/12/87)

215 ـ ابوالحسن 73 ساله به جرم قتل ایوب پسر دائی اش در 9 آذر 1360 و پس از تحمل 7 سال زندان در شعبه دوم دادگاه عمومی فیروزآباد و با تایید شعبه 26 دیوانعالی کشور و پس از گذشت 27 سال از زمان ارتکاب جرم در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد . (اعتماد 24/12/87)

216 ـ یک مرد 26 ساله به جرم قتل در سال 83 به حکم قوه قضائیه در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد . (اعتماد 24/12/87)

217 ـ یک مرد جوان راننده ماشین مسافر کش به جرم قتل به حکم قوه قضائیه در زندان عادل آباد به دار آویخته شد.(اعتماد 24/12/87)

218 ـ یک جوان 23 ساله به جرم تجاوز به دو نوجوان به حکم قوه قضائیه در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد.(اعتماد 24/12/87)

اخبار اجتماعی:
219 ـ دکتر محمد حسن عابدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد : در دی ماه سال جاری 1414 نفر بر اثر تصادفات رانندگی کشته شدند ، که از این تعداد 1101 نفر مرد و 313 نفر زن بوده اند . وی افزود : در این ماه 19415 نفر براثر تصادفات رانندگی مصدوم شده اند . (ایلنا 7/12/87)

220 ـ کلثوم- م دانش آموز سال اول دبیرستان در ایرانشهر بدلیل فقر مالی خانواده دست به خودسوزی زد که بر اثر شدت جراحات وارده ناشی از خودسوزی جان سپرد. دو برادر کوچک کلثوم بدلیل فشار اقتصادی مدرسه را ترک کرده و به کار سنگین کارگری مشغول هستند. این دختر جوان چند روز قبل از خودسوزی به یکی از همکلاسی هایش گفته بود که بدلیل نداشتن کفش و لباس نو و مناسب، پیش همکلاسی هایش احساس حقارت کرده و از زندگی خسته شده است. (دیده بان حقوق بشر بلوچستان 9/12/87)

221 ـ سرلشگر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران اعلام کرد : مهم ترین و اصلی ترین ماموریت امروز بسیج مقابله با تهدیدات نرم و تهاجم فرهنگی دشمنان است که به صورت خاموش و پنهان جوانان را مورد هجوم قرار داده اند.(ایلنا 11/12/87)

222 ـ علیرضا علی احمدی وزیر آموزش و پروش با تاکید بر اینکه تفاوت های جنس دانش آموزان دختر و پسر باید در تالیف کتب درسی لحاظ شود . افزود : محتوای برخی کتب درسی دختران و پسران با توجه به شرایط جغرافیایی و زبان بومی باید متفاوت نگاشته شود . (ایلنا 13/12/87)

223 ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قو قضائیه اعلام کرد : ورودی پرونده در سال جاری در مراجع مختلف قضایی (دیوان عدالت اداری ، دیوان عالی کشور ، دادگاه تجدید نظر ، دادگاه عمومی و انقلاب و دادسراها) چهار میلیون و 765 هزار و 78فقره پرونده بوده است و همچنین قریب به پنج میلیون پرونده به شوراهای حل اختلاف واصل شده است . وی افزود: بر اساس آمار به دست آمده مجازات ها در آرای قضایی به شرح زیر است : جزای نقدی 40 درصد ، شلاق 16 درصد ، دیه 11 درصد و حبس 8 در صد . (ایسنا 13/12/87)

224 ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد : هیات نظارت برحفظ حقوق شهروندی قوه قضائیه در سال 87 به 10 هزار شکایت واصله رسیدگی کرده است.(ایسنا 13/12/87)

225 ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد : در ده ماهه ی سال جاری 365 هزار نفر وارد زندانهای کشور شده اند و میانگین موجودی زندانی در کشور 160 هزار است . (ایسنا 13/12/87)

226 ـ سید حسن موسوی چلک مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد : انواع آسیب های اجتماعی در استانهای کشور یکسان نیست ، به عنوان مثال در اصفهان و کردستان بحث طلاق مهم ترین آسیب است ، در حالی که در استان ایلام خودکشی بیشترین آسیب را به خود اختصاص داده است . (ایسنا 14/11/87)

227 ـ طبق آمار کشوری باید 210 هزار پرستاردر عرصه های مختلف درمان مشغول فعالیت باشند که از این میزان فقط حدود 100هزار پرستار فعالیت می کنند . یک پرستار می گوید : کمبود نیروی پرستاری موجب شده است به راحتی نتوانیم مرخصی بگیریم حتی گاهی اوقات هنگام مرخصی به محل کار فراخوانده می شویم . یک پزشک جراح گفت : کمبود پرستار در تمام کشور مشهود است و این امر موجب بیشتر شدن شیفت کار آنها شده است . (خراسان 18/12/87)

228 ـ علی ابراهیمیان معاون آموزش نهضت سواد آموزی کشور گفت : 90 درصد از جمعیت بی سواد و کم سواد کشور زنان هستند . (اعتماد 18/12/87)

229 ـ یک زن سی ساله بنام ص-خ اهل روستای الوزآقاج قروه، بدلیل فقر مالی دست به خودسوزی زد و بر اثر جراحات ناشی از خودسوزی جان سپرد. شوهر این شخص بیکار بوده و دارای دو فرزند خردسال نیز بود.
(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 25/12/87)

230 ـ طبق آیین نامه سازمان زندانها کودکان می توانند تا سه سالگی با مادرانشان در زندان بمانند اما بر اساس گزارش انجمن دفاع از حقوق زندانیان گاهی این وضع تا 6 سالگی هم طول می کشد و طی این سالها " کودکان زندان " با حداقل امکانات از کم ترین حقوق خود محروم می شوند . بر اساس گزارش این انجمن در حال حاضر تعداد زندانیان پنج برابر گنجایش زندان های کشور است و این موجب افت چشمگیر خدمات به زندانیان و به دنبال آن کودکان همراه با زنان در بند شده است . بر اساس آمار رسمی کشور طی 8 سال گذشته جمعیت زنان زندانی از چهار درصد کل جمعیت زندانیان به هشت درصد افزایش یافته و این در حالی است که 60درصد این زنان 19 تا 29 ساله و بسیاری از آنها مادرند . در حال حاضر دست کم 450 کودک همراه با مادران خود در زندانها بسر می برند و 1500 کودک زیر 15 سال به خاطر زندانی بودن مادرنشان در مراکز شبانه روزی بهزیستی زندگی می کنند . مراکزی که خود نوع دیگری از زندان برای کودکان به حساب می آید . مدیر کل دفتر شبه خانواده بهزیستی اطلاع دقیق از وضعیت کودکان زندان ندارد ، اما می گوید از سال 83 تاکنون تعداد کودکانی که به این طریق به مراکز بهزیستی رفته اند از 2300 به بیش از 3000 نفر افزایش یافته است . (ایلنا 26/12/87)

231 ـ محمود سالار کیا معاون سعید مرتضوی دادستان تهران در امور زندانها اعلام کرد: در شب چهارشنبه سوری 700 نفر به اتهام برهم زدن آرامش عمومی و ایجاد رعب و وحشت توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده اند.(مهر 28/12/87)

232 ـ سردار ساجدی نیا معاون عملیات نیروی انتظامی گفت: در چهارشنبه سوری امسال 2000 تن توسط پلیس در سطح کشور دستگیر شده اند.(ایسنا 28/12/87)

"فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی"

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید 30/12/1387 برابر با 20/02/2009

انجمن فعالان حقوق بشر در ايران ـ کانادا: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید:انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران – فرانسه
اتحادیه برای دمکراسی در ايران ـ ايتاليا: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران – واشنگتن – آمریکا: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید کانون دفاع از حقوق بشر در ایران – آلمان:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید: کانون دفاع ازدمکراسی در ایران– هلند
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید: کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – سوئد
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید:کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – کالیفرنیا – آمریکا
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریدکمیته نوران(کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – نروژ):
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید: سازمان ایرانیان غرب کانادا – ونکور – کانادا
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید: کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریدفعالین ایرانی حقوق بشر- سوئیس:
فعالان دفاع از حقوق بشر: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید