براساس گزارشات دریافتی از شهریور ۱۳۸۶ تا آبان ۱۳۸۷
19 11 2008
بتول آزاده
سال گذشته نیز نامه های الکترونکی بسیاری از طرف خانواده ها و همبندان سابق جان باخته گان سال ۶۷ دریافت نمودیم ،که اکثرأ در جهت هرچه تکمیل تر نمودن لیست شهدای سال ۶۷ بود. در میان نامه های دریافتی تعدادی نیز توسط فرزندان این عزیزان جان باخته، فرستاده شده بود که ضمن شهادت به اعدام پدر، از درد و رنج و اندوه بی پایان خود نیز برای ما نوشته بودند.
فرزندی که پدرش را ۷ مهر ماه ۱۳۶۷ در زندان اوین اعدام کرده اند و ما از ایشا ن با عنوان شاهد شماره ۲۰۳ یاد می کنیم نوشته است :
" یاد همه شون گرامی باد .
همه شون را دوست دارم .
می رسد روز انتقام، روزی .
یکی اون بالاست."
فرزند دیگری نوشته است:" در ۴ آذر سال ۶۷ مادرم مثل هزاران نفر دیگر به کمیته رفت و وسایل پدرم را تحویل گرفت ."
ما چه می توانستیم به این عزیزان بگوئیم جز این که ما را در غم واندوهشان شریک بدانند، جز این که بگوئیم تلاش ما براین است که روزی این سند را در دادگاهی صالح ارائه کنیم تا مسئولین این جنایت ضد بشری شناخته و مورد محاکمه قرار گیرند. جز این که امیدوار باشیم که بعد ازاین هرگز چنین جنایتی در کشورمان تکرار نشود.
دوستی که از ایشان با نام شاهد شماره ۲۰۴ یاد می کنیم، کار بسیار با ارزشی انجام داده اند، ایشان بعد از ذکر مقدمه ای، اسامی اعدام شدگان شهر خود، لنگرود را ارسال داشته اند. این لیست شامل ۱۲۹ نفر می باشد که اعدام شدگان در دو رژیم را در بر می گیرد. در مقدمه نوشته اند :"....تعداد قتل عام شدگان نسبت به جمعیت شهری چون لنگرود؛ بیش از هر چیز نشانه ابعاد وسیع سبوعیت آدم خوارانه این دو نظام است. ما وظیفه داریم که نام این عزیزان را در حافظه تاریخی مردم امان زنده نگهداریم..." ایشان هم چنین عکس هایی از گور های دستجمی شهر لنگرود نیز فرستاده اند. به ضمیمه یادداشت هائی که در آن ها از جمله می خوانیم: "... و خانواده ها نیز در آن محیط کوچک و خفقان زای شهرستان لنگرود، حق جمع شدن و گریه و فغان را هم در کنار قبر ها ندارند. هرچند که هر از گاهی مادر و پدری پیر یا همسر و فرزندی را می بینیم که در خلوت خویش بر سر گوری می گریند. ..."
دوست دیگری که از ایشان با نام شاهد شماره ۲۰۶ یاد می کنیم و خود در همان سال در زندان عادل آباد شیراز زندانی بوده اند و خوشبختانه از قتل عام این سال جان سالم به در برده اند، با احساس مسئولیت تمام، نام اعدام شدگان این زندان را تا آن جا که در خاطر داشته اند، یادداشت و برای ما هم ارسال داشته اند.
ما به رسم هر ساله با توجه به اطلاعات جدید لیست موجود را چنان که ملاحظه می شود، تدقیق و تکمیل کرده ایم .
با تشکر فراوان از همه شما عزیزان، یادآور می شویم که با توجه به این که تا کنون مسئولین رژیم جمهوری اسلامی، از این حق ابتدائی بازماندگان و خانواده های داغ دار مبنی براطلاع یافتن از شمار، نام، مشخصات، محل دفن و… قربانیان این جنایت سر باز می زنند، تکمیل این سند بدون یاری و همفکری شما امکان پذیر نیست .
دوستان و هم میهنان گرامی، کار بر روی این پرونده برای ما تعطیل بردار نیست. هم چنان چشم به راه خاطرات، مشاهدات، عکس ها، اسناد و اطلاعات شما هستیم .

بتول آزاده
آبان ماه ۱۳۸۷

 

اسامی جانباختگان کشتار سال ۱۳۶۷ در زندان های جمهوری اسلامی
(لیست جدید آبان ۱۳۸۷)
الف
ب - ت
ج - خ
د - ز
س - ض
ط - ف
ق
میم
ن - ی

با ما با آدرس زیر تماس بگیرید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید