جایزه حقوق بشر اتحادیه اروپا به مبتکر ایده  رفراندوم برای تحول دمو کراتیک و مسالمت آمیز در کوبا

Sacharov
 
ویکتوریا آزاد
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سه شنبه ٢۷ ارديبهشت ١٣٨۴ – ١۷ مه ٢٠٠۵                     

مخالفت با دیکتاتوری ، استبداد ، خودکامگی ، خواست آزادی و گذار مسالمت آمیز از دیکتاتوری به دموکراسی گرایش غالب جوامع بشری تحت سلطه دیکتاتوری در دهه اخیر است. جهت تعویض قدرت سیاسی  تاریخ تا کنون اشکال و طرق  مختلفی را بخود دیده از جمله : 

* انقلابات قهر آمیز و خونین،  جنگهای چریکی
* کودتا ی نظامی
* اشغال نظامی از طریق دول خارجی
* فشار به قدرت حاکمه برای همه پرسی و یا رفراندوم بعنوان شکلی نوینی از مبارزات مسالمت آمیز دموکراسی خواهانه (نمونه این اتفاق  را میتوان در کشورهای آمریکای لاتین مثل شیلی دید)

من در اینجا قصد ندارم به توضیح اشکال مختلف بالا بپردازم بلکه از طرح آن اشکال میخواهم یک تجربه تاریخی را در کشور کوبا بیاد آوریم.

 رهبر حزب دموکرات مسیحی  کوبا پروژه رفراندوم را در سال 1999طرح کرد و هنوز در مرحله تعمیق و سازماندهی این طرح کوشش میکنند.

کوبا کشوری است که بشکل تک حزبی و توسط دیکتاتور فیدل کاسترو اداره میشود. علیرغم تمامی فشارها و سلطه دیکتاتوری بر این کشور نیروهای اپوزیسیون برای دموکراسی و حقوق بشر تلاش میکنند. در سال 2002 پروژه ای توسط  " اوسوالدو  پایا " رهبر حزب مسیحی دموکرات کوبا بنام  "وارلا" ارائه شد.
دسامبر 2002 اتحادیه اروپا جایزه دموکراسی و حقوق بشر خود را به "اوسوالدو پایا" اختصاص داد چرا که او مبتکر پروژه ی "وارلا" بود.

  چه بود ؟Varela-project

بر طبق قانون اساسی کوبا چنانچه 10000 امضای با نام و شماره ملی ، درخواست همه پرسی برای تغییر درقانون اساسی را خواهان باشند میبایست همه پرسی صورت بگیرد.
"اوسوالدو پاپا" با استفاده از این بند در قانون اساسی کشور طرح خود را مبنی بر جمع آوری امضا برای اصلاحات دموکراتیک در قانون اساسی کشور اعلام کرد.

سال 1999 گرو ه های مختلف اپوزیسیون برای اولین بار بگرد هم آمدند و مانیفست مشترکی را تنظیم کردند و سپس تحت عنوان :
(همه باهم) حرکت جمع آوری امضاها را سازمان دهی کردند. Todos unidos 
3 سال بعد ماه می سال 2002 تعداد  11020 امضا با نام و نشانی و شماره ملی افراد جمع آوری شد ، قبول چنین ریسکی از طرف کوبائی ها نشان میدهد که خواست تحولات دموکراتیک تا چه حد در  این کشور فراگیر است.
 
این پروژه بسیار منحصر بفرد و در نوع خود بی نظیر بود چرا که برای اولین بار در کشور کوبامبارزه ای علنی در مخالفت با قانون اساسی کشور و غیردموکراتیک بودن آن سازمان داده میشد.

خواستهای این پروژه بقرار زیر بود :
1. آزادی بیان وعقیده
2. آزادی مطبوعات و تشکلها ، احزاب سیاسی
3. آزادی زندانیان سیاسی
4. رعایت و گردن گذاردن به اعلامیه جهانی حقوق بشر

اتحادیه اروپا از این پروژه پشتیبانی کرد و این پروژه را اقدامی در جهت مبارزه با دیکتاتوری و تلاش برای تحولات دموکراتیک در کوبا دانست ، از اینرو به مبتکر این طرح جایزه حقوق بشر و دموکراسی را اهدا کرد.

      ارزشهای    و تاکید داشت که بر طبق پایه های نظری مانیفست آنان ، شکل Oswaldo Paya       
مبارزه دموکراسی خواهانه آنان نه بر تنفر و انتقام جوئی بلکه بر مبنای عشق ، همبستگی ملی و
آزادیخواهی استوار است. او گفت : در دست خود بجای اسلحه قلم داریم و بجای ترور ، مبارزه مسالمت آمیز و با حوصله میکنیم. دوری جستن از خشونت و مبارزه مسالمت آمیز منش ماست و برایش نیز قیمت میپردازیم.  برگزاری رفراندم برای تغییر قانون اساسی، یگانه فرم دگرگونی مسالمت آمیز از نظام حاکم به دموکراسی  است.


برخورد فیدل کاسترو و دولت او با امضا ها چه بود ؟

علیرغم آنکه متقاضیان همه پرسی بر طبق قانون اساسی این کشور از حد نصاب نیز بالاتر بودند اما بدلیل عدم پایبندی حکومت کاسترو به موازین حقوقی جاری در قانون اساسی کشور البته در آنجا که بنفع شان نیست به این تقاضای مردم نتنها صحه نگذاشتند و نتایج آنرا مردود اعلام کردند بلکه 
درسال 2003  تعداد 75 نفر از چهر ه های سرشناس این حرکت دستگیر و به زندان و مکانهای ناشناس فرستاده شدند.  خانواد ه های آنان از سرنوشت عزیزان خود هنوز بیخبرند.

اما نیرو ه های باقی مانده کماکان برای جنبش همه پرسی مبارزه میکنند و از طرق مختلف سعی میکنند برای آزادی زندانیان و تغییرات دموکراتیک در قانون اساسی کشور و نظام جاری تلاش کنند.
کمپین ارسال کارت تبریک با ذکر خواسته های مردم یکی از اشکال جدید مبارزاتی نیروه های طرفدار رفراندوم در کوباست. این نیرو ها نتنها به سازماندهی مقاومت داخلی می اندیشند بلکه   نظر بر آن دارند که با قوی کردن ارتباطات بین المللی خود چتر حمایتی احزاب مترقی کشور های غربی را به سوی اپوزیسیون کوبائی متوجه سازند.  چرا که در صورت وجود حرکتهای مخالف داخلی حمایتهای جهانی از آنان میتواند بسیار مفید باشد. 

* تمامی اطلاعات مربوط به کوبا که در این نگاه کوتاه به صفحه مبارزات مردم کوبا آمده از سایت اینترنتی :
 اتخاذ شده است.  www.kdu.se